Dziś pewnego rodzaju kontynuacja, poznasz rodzaje i postacie cukru. Warto zaznaczyć, że kiedyś do nabycia był jedynie jeden rodzaj cukru - z buraków cukrowych, przemysł wyszedł naprzeciwko nadkonsumpcyjnej społeczności, ale i zadbał o kolejne zera na swoim koncie ;-).
źródło: http://pinterest.com/ |
Różne postacie cukru:
- rafinada - jest to krystaliczny biały cukier najczystszej jakości. Jest idealny do lemoniad, różnego rodzaju napojów owocowych, słodyczy, lodów, mlecznych napojów, itp.
- cukier puder - powstaje z bardzo drobno zmielonej rafinady. Wykorzystywany jest do posypywania wypieków, robienia lukru, albo po prostu do wypieku ciast.
- cukier kryształ - rafinada o grubszych kryształkach. Używany głównie do produkcji: dżemów, marmolad, konfiur, czekolady, galaretek, ciast, owoców puszkowanych - szeroko rozumianych słodyczy.
- cukier gruboziarnisty - cukier granulowany z rafinady, bardzo gruby. Jest chrupiący, wykorzystywany głównie w cukiernictwie jako dekoracja.
- cukier brązowy - tak naprawdę jest to zbiorcze określenie cukru, w skład tej grupy mogą wchodzić cukry naturalnie brązowe, lub barwione melasą, czy sztucznymi barwnikami.
- cukier trzcinowy - uzyskiwany z trzciny cukrowej, w smaku przypomina nieco karmel. Używany jest w przemyśle cukiernicznym, czasem do słodzenia musli.
- cukier płynny - jest to płynna forma cukru, która jest gotowa do spożycia. Do tej grupy należy syrop klonowy i cukier inwertowany.
- syrop cukru inwertowanego - występuje w płynnej, wodnistej formie. Jest to częściowo krystaliczny roztwór sacharozy. Jego zadaniem jest konserwowanie owoców, wytwarza się z niego różne syropy spożywcze, likiery i pieczywo.
- cukier błyskawiczny - jeden z gatunków cukru krystalicznego, który rozpuszcza się błyskawicznie. Charakterystyczny dla lemoniad i napojów z automatów. Stosowany jest również w jedzonku dla niemowląt.
- fondat - jest to bardzo drobna, miękka, krystaliczna i ciągliwa biała masa cukrowa z delikatnym połyskiem. Produkowana jest z cukru lub glukozy. Jej przeznaczenie to: deliktne polewy, masy, wielu ręcznie wykonywanych dekoracji, lub w gotowych zestawach do glazurowania i ozdabiania ciast.
źródło: http://victorias-vintage.blogspot.com/ |
....................................................
Źródła:
1. "Sugar blues. Zniewoleni przez cukier." - William Dufty
2. "Prawda i mity na temat cukru.", K. Oberbeil
3. "Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy? K. Bosacka, M. Kozłowska - Wojciechowska
interesuje mnie temat cukru i jego szkodliwości, poszukuję zdrowszej alternatywy dla cukru białego.
OdpowiedzUsuńw sieci znalazłam następujące informacje:
- syrop z agawy ( Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, jednocześnie posiadając od czterech do pięciu razy niższy indeks glikemiczny od miodu. IG miodu-60, syropu z agawy -15)
- stewia ( mimo intensywnej słodkości, jest absolutnie bezkaloryczna, nie podnosi poziomu cukru we krwi. Wspomaga utratę nadwagi przez redukowanie apetytu na potrawy tłuste, a przede wszystkim na słodycze. W przeciwieństwie do cukru nie powoduje procesów fermentacyjnych w jelitach.)
- ksylitol (Ksylitol jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego posiada ponad 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. Utrzymując niski poziom insuliny
czy możesz się odnieść do powyższych informacji
pozdrawiam
no niestety ja jestem uzależniona od słodyczy:/ z powodu cukrzycy ciążowej, na czas ciąży wyeliminowałam praktycznie cukry proste, a po porodzie szybko nadrobiłam 'straty'
OdpowiedzUsuńdzień bez ciastka jest dla mnie dniem straconym
pozdrawiam
dominika, czyli ten anonim co wyżej;)
Taka uwaga: syrop cukru inwertowanego nie jest roztworem sacharozy (a już na pewno nie "krystalicznym roztworem"). Cukier inwertowany to produkt hydrolizy sacharozy na cukry proste fruktozę i glukozę. Odbywa się to pod wpływem enzymu inwertazy. Enzym ten jest obecny również w ślinie pszczół, dlatego miód zawiera stosunkowo mało sacharozy.
OdpowiedzUsuńOba cukry mogą się łączyć, więc z takiego miodu i syropu sacharoza zacznie krystalizować po pewnym czasie. W sumie skład takiego syropu jest taki sam jak skład syropu skrobiowego.
Dominiko od czasu do czasu podaję przepisy na słodkości wykonane tylko z warzyw, owoców - taki cukier nam nie groźny, pomimo wielu opinii jakie sie słyszy. Myślę, że skoro widzisz swoje uzależnienie to może powoli odstawiaj niektóre produkty z cukrem? moze tą cukiernicę wynieść na początek? ;-)
OdpowiedzUsuńAha, i nie dziw sie, że nadrobiłaś "straty", jeśli przez ileś lat jemy coś co nas po prostu uzależnia, to potem niedostarczamy tego organizmowi mamy nieciekawe efekty.
Pozdrwiam
Zaciekawiony dziękuję za kolejene techniczne uwagi.
OdpowiedzUsuńAle w poście jest, że "jest to częściowo krystaliczny roztwór sacharozy".
Informacje zaczerpnęłam ze źródeł, nie mówię, że błedu nie ma...
Pozdrawiam ciepło