Szukaj na tym blogu

Translate

środa, 23 lipca 2014

Ziołowy proszek do zębów Babuszki Agafii


   


     

      Kolejna cudowna mieszanka do czyszczenia zębów. Cudowna ponieważ zachwyca mnie składem, ogromną wydajnością, smakiem i konsystencją: gładki, dokładnie zmielony proszek. Jest wegańska i z samych ziół.
      Cala seria rosyjskich, naturalnych kosmetyków Receptury Babuszki Agafii zawdzięcza swoją sławę chyba tylko blogerom. Widziałam ogrom recenzji pozytywnych i negatywnych.  Dziwiłam się i zastanawiałam, że chyba coś jest nie tak z Babuszką i kupiłam szampon, odżywki do włosów i proszek do czyszczenia zębów. Wszystkie produkty mnie zachwycają, ale napisze tylko o proszku do czyszczenia zębów :-)





Z ulotki dowiedziałam się m.in., że kosmetyki Babuszki Agafii:

  • są pierwszym na rynku rosyjskim kosmetykami organicznymi (znak ICEA),
  • podczas produkcji wykorzystywane są oleje i ekstrakty organiczne (znak EOCERT),
  • owoce, rośliny zioła pochodzą z Syberii i rejonów całego Nadbajkala - czyli mamy ekologicznie czyste miejsca, 
  • wszystkie składniki podczas produkcji nie są wystawione na wysokie temperatury, więc nie tracą swoich właściwości,
  • nie mają w składzie: SLS, parabenów, olei mineralnych, produktów ropopochodnych, sztucznych substancji zapachowych,
  • woda, która jest w kosmetykach jest przygotowywana w następujący sposób: wodę zamarza się, potem usuwa z niej sól i dopiero wtedy się ją rozmraża (pisałam kiedyś o wodzie strukturowanej kilka słów, ale chyba czas na większy wpis :-). Woda w kosmetykach Babuszki Agafii ma protokół laboratorium "InVitro" nr 1576 z dn. 23 października 2009 roku,
  • niektóre opakowania nie zawierają polichlorku winylu - czyli mamy przyjemniejsze dla zdrowia opakowanie, ale producent takiej buteleczki i samych kosmetyków ma dużo więcej roboty.


     Kiedyś już chyba pisałam, że cała koncepcja Babuszki Agafii mogła się wziąć od osób zainspirowanych Dzwoniącymi cedrami Anastazji. Dużo w ich produktach jest ziół występujących na terenach Rosji, lokalnych ziołowych lekarstw, roślin, magicznego oleju z orzeszków cedrowych. Jakby nie patrzył większość tych roślin jest nam znana - co widać w analizie składu. Niby nic ciekawego, ale mieszanka ziół ma tak wyważone proporcje, że nawet smak jest przyjemny. 

     Proszek do czyszczenia zębów jest wegański!! Składniki nie były testowane na zwierzętach.

    Pudełeczko to aż 120 ml gładko zmielonego, jasnozielonego proszku. Oprócz ziołowego proszku do zębów jest jeszcze miętowa wersja w podobnym opakowaniu, ale z innym odcieniem zieleni. Mój proszek (ziołowy) pachnie...miętą. Przypomnijcie sobie zapach miętowej pasty z dzieciństwa - taki zapach ma ta proszkowa wersja. Ciekawi mnie jak pachnie wersja miętowa. Super, ekstra miętą??? Jeśli ktoś ma porównanie obu proszków to proszę o komentarz.

 Samo opakowanie to: tekturka falista z banderolą, a w niej plastikowe, zakręcane pudełko z przekładką! Jest to świetne rozwiązanie bo po otwarciu pudełka jest zabezpieczenie i niechcący raczej proszek nie wyląduje na podłodze :-) Foto poniżej.



    Wydajność. Wydaje mi się, że przy codziennym stosowaniu proszku takie opakowanie wystarczy na 2,5- 2 lata. Wydaje mi się. Być może, że nawet na więcej, bo mam wrażenie, że proszku wcale nie ubywa.

     Informacja od producenta mówi, że proszek - pasta do zębów nie tylko chroni przed próchnicą, wzmacnia szkliw i likwiduje nalot nazębny. Po analizie każdego ze składników widzę, że ogólnie (naprawdę ogólnie) proszek działa: leczniczo, wzmacniająco, antybakteryjnie, odświeżająco i odkażająco na jamę ustną.

Analiza INCI: 
Organic Pinus Sibirica Extract - cedr syberyjski, występuje naturalnie tylko na Syberii. Działanie ma łagodzące, wzmacniające, odświeżające i kojące.SyberiiRosa Canina Fruit Oil - olej z owców dzikiej róży, zna ją każdy. Oprócz witaminy C mamy trochę kwasów organicznych, flawonoidów, pektyn i garbników.Pulmunaria Officinalis Powder - zmielona miodunka plamista. Ta roślina jest rzadka w Polsce, ale ma znaną jako chwast inną siostrę: miodunkę ćmę :-). Obie mają identyczne działanie: kojące, przyśpieszające gojenie. Nie wiem tylko dlaczego na opakowaniu jest "pulmunaria", skroro łacińska nazwa to " plumonaria"..

Potentilla Erecta Powder - pięciornik kurze ziele i żadne tam na potencję :-). Tą roślinę również zna każdy kto po łąkach i polach chodzi i pracuje. Ma właściwości: bakteriobójcze, ściągające. Leczy stany zapalne gardła. Jak się okazuje pięciornik jest stosowany jako składnik wielu past, nawet tych tradycyjnych.Bergenia Crassifolia Powder - bergenia grubolistna to typowo rosyjsko-ałtajska roślinka, u nas podobno są uprawy. Moje książki zielarskie nic nie podają na temat jej właściwości leczniczych :-(Alchemilla Vulgaris Powder - przywrotnik pospolity. Ma saponiny, więc jego zawartośc może wpływać na tą małą piankę. Również działa przeciwzapalnie i ściągajaco.Mentha Pipeperita (Peppermint) Leaf Powder - mięta pieprzowa. Zmielone liście mięty nadają smak mieszance, ale i mają właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Organum Vulgare Powder - oregano lub lebiodka pospolita (a w naszym kręgu: lembioza :-). Chwast okrutny, ale ma działanie lecznicze: dezynfekuje, odświeża i odtruwa.Chamomilla Recutita Powder - sproszkowany rumianek ma za zadanie łagodzić, działać przeciwzapalnie i łagodząco.  Rhodiola Rosea Powder - różeniec górski. O tej roślinie nic nie wiem niestety. Informacje w internetowej encyklopedii mówią jedynie, że ta odmiana różeńca jest w Rosji jak zeń-szeń.Plantago Major Powder - babka z okrągłymi liśćmi. Działa łagodząco, kojąco i przyśpiesza gojenie.Hypericum Perforatum Powder - proszek z dziurawca zwyczajnego przede wszystkim łagodzi, ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące i wzmacniające. Spiraea Ulmaria Powder -wiązówka błotna. Ogólnie działa na wszelkie problemy z górnymi drogami oddechowymi, przeciwbiegunkowo i przeciwkrwotocznie. Wzmacnia zatem dziąsła.Thymus Vulgaris Powder - macierzanka lub tymianek, ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, działa odświeżająco.Calendula Officinalis Powder - nagietek lekarski przede wszystkim łagodzi i przyspiesza gojenie.Robies Nigrum Powder - sproszkowana porzeczka czarna ma działanie przeciwzapalne.Vaccinium Angustifclium Leaf Powder - ekstrakt z liści borówki, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.Vaccinium Vitis-Idaea Leaf Powder - borówka brusznica działa antybakteryjnie.Calcium Carbonate - węglan wapnia,podstawowy składnik minerałów, popularnie wykorzystywany w mineralnych kosmetykach.Charcoal Powder - węgiel aktywny, o którym pisałam np. tutaj.

 No i dla porównania wersja miętowa proszku (foto poniżej)to:      



Organic Mentha Piperita (peppermint) Leaf Extract -mięta pieprzowa
Organic Melissa Officinalis Leaf Extract - melisa lekarska
autor: Rani Art
Organic Schizandra Chinensis Fruit Extract - cytryniec chiński
Calcium Carbonare - węglan wapnia
Sodium Bicarbonate  - soda oczyszczona
Mentha Piperita Essential Oil - olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Salvia Officinalis Essential Oil -  olejek eteryczny z szałwii.

A po co ja tyle czasu poświęciłam na wypisanie właściwości i analizę składu?

    A dlatego, by czytelnik chcąc bardzo mógł sobie sam taką pastę-proszek do zębów zrobić. Zasada istnieje zawsze ta sama: im wyżej dany składnik na liście INCI na opakowaniu, tym więcej go w produkcie. W tym przypadku w proszku Agafii najwięcej mamy, a najmniej. 
     Ta analiza składu uświadamia tez pewną rzecz: każdy zielarz i zielarka wiedzą ile czasu trzeba poświęcić na: znalezienie na niezanieczyszczonym terenie danej rośliny, przygotowanie do suszenia, na samo suszenie (bo to nie jest tak, ze się rzuci/na sznurku powiesi i się samo suszy :-), a potem na zabezpieczenie i przechowywanie ziela. Potem jest dopiero wykorzystywanie do leków, kosmetyków. Cały ten proces to wielka radość i praca, ale błagam niech nikt nie mówi, że nawet te 20 zł za proszek Babuszki Agafii to drogo...

Gdzie kupić? 

      Wyprzedzam tradycyjne pytanie :-). Z dostępnością tych rosyjskich kosmetyków niestety nadal jest ciężko. Kiedyś pisałam, gdzie kupuję równie mało dostępne, ale dobre i od sprawdzonego sprzedawcy oleje indyjskie do włosów. Wszystkie produkty Babuszki Agafii również pochodzą od Rani Art. Możecie je kupić tutaj w sklepiku lub tutaj na portalu aukcyjnym.

      EDIT: Ania, właścicielka sklepiku ma dla Was niespodziankę... przy składaniu zamówienia w jej sklepiku dodajcie hasło/kod: Cudowne diety. Kod upoważnia do jednorazowej zniżki na wszystkie produkty Babuszki Agafii w wysokości 5 % :-)


2 komentarze:

  1. I jak Ci się sprawdza ten proszek? Jesteś zadowolona?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, przede wszystkim proszek jest bardzo, bardzo wydajny i wystarcza na bardzo długo. Odmierzam sobie małe porcje i mieszam je z tłuszczem kokosowym aby miał formę pasty.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...