Szukaj na tym blogu

Translate

wtorek, 23 kwietnia 2013

Pokrzywa (wiosenna kuracja pokrzywowa na oczyszczenie krwi)



      Pokrzywa zwyczajna inaczej nazywana jest pokrzywą wielką, pokrzywą dwupienną, pokrzywą parzącą, żgają wielką. W Polsce jest traktowana jako chwast. Rośnie w zaroślach, ogrodach, na łąkach, rowach, śmietnikach, gruzach, przy zabudowaniach czy płotach. Lubi miejsca zaciemnione, ziemię bogatą w próchnicę i związki azotowe.
     Rośnie do 1,5 m wysokości. Ma pionową, sztywną łodygę, mocno rozgałęziony korzeń. Liście: ułożone naprzeciwlegle, ząbkowane na brzegach, przypominające nieco wyciągnięte serce. Cała łodyga i liście są pokryte parzącymi włoskami, zawierającymi kwas mrówkowy.
      Kwiaty pokrzywy rosną w kątach liści, zwisają, są drobne, jasnozielone. Nasiona to mały orzeszek roznoszony przez mrówki.




      
      Najlepszy miesiąc to maj, ale można zbierać liście pokrzywy systematycznie do września. Ważne by roślina była młoda, przed kwitnieniem. Można zbierać całą roślinę, a po lekkim przewiędnięciu obrywa liście i suszy w ciepłym, przewiewnym miejscu. Liście przeznaczone na sok muszą być świeże, młode i wolne od chorób, zbierane w kwietniu i początkach maja.
      Korzenie: wykopuje się wczesną wiosną lub w okresie jesiennym, część nadziemną odcina. Korzeń suszy się w miejscu suchym, przewiewnym.



      Liście zawierają: flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, garbniki, chlorofil, kwasy organiczne, witaminy: A, B2, C, E, K, sole mineralne, śluzy, enzymy i hormony roślinne. Korzenie są bogate w: śluzy, woski, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, garbniki (w większej ilości niż liście), sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka.





·         przez Hipokratesa używana jako lek kojący, hamujący krwawienie, traktowana jak warzywo,
·         od XII pokrzywa była głównie rośliną włókienniczą, ubrania z dodatkiem pokrzywy miały chronić przez złymi mocami, pokrzywa była głównym produktem do wyrobu tkanin, aż do momentu, gdy pojawił się jedwab czy bawełna,
·         przez Słowian traktowana jako roślina magiczna: pokrzywę wieszano przy bramach, drzwiach jako ochronę przed demonami, w polu siano roślinę po to by chroniła uprawy od złych uroków,
·         przed burzą palono pokrzywę, jej dym miał chronić przez piorunami i rozpędzać chmury,
·         Syreniusz opisuje pokrzywę jako lek na dolegliwości i oczyszczanie żołądka, ciekawą potrawą o właściwościach leczniczych była pokrzywa gotowana ze ślimakami – nieco  zmiękczała żołądek,
·         pokrzywa była również lekarstwem na ciężkie zatrucia grzybami, rtęcią, szalejem lub przy ukąszeniach gadów: pito nasiona pokrzywy warzone z winem,
·         krwotoki z nosa tamowano utartymi liśćmi,
·         podagrę łagodzono okładami z maści z utartych liści i nasion z pokrzywy z sadłem z niedźwiedzia,
·         napar z pokrzywy i wody stosowano przy obrzękach, świerzbie, otarciach, wrzodach, czyrakach, liszajach, wykładano nawet obuwie liśćmi pokrzywy,
·         przy ranach postrzałowych okładano ranę papką zmiażdżonych liści pokrzywy,
·         pomocna przy: reumatyzmie, artretyzmie, nerwobólach,
·         przy nieregularnej miesiączce lub jej zatrzymaniu pokrzywę pito jako napar,
·         świeży sok z pokrzywy pito na wzmocnienie organizmu,
·         korzenie pokrzywy stosowano jako lek antyrakowy.



Domowa apteczka – pokrzywa współcześnie:

·         ma działanie: moczopędne, pobudzające przemianę materii, odkażające, antybakteryjne, regenerujące,  wiatropędne,
·         stosowana przy: biegunce, krwotokach, cukrzycy, zapaleniach, gojeniu ran, reumatyzmie, zaniku lub małej ilości mleka u matek, anemii, nieżytach dróg oddechowych, zmianach i schorzeniach skórnych,
·         napary z pokrzywy można stosować w przypadku niedoborów mikroelementów w organizmie,
·         stosowana do płukania gardła, kąpieli leczniczych.



NAPAR Z POKRZYWY

       Napar (co to jest napar? - klik) sporządza się z: 1 łyżki suszonych liści pokrzywy na 1 szklankę wrzątku. Niektóre źródła podają proporcje 2 łyżki liści na szklankę wody. Liście należy zalać wrzątkiem, parzyć około 10 minut, odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance między posiłkami.

KURACJA WIOSENNA (SOK Z POKRZYWY)

      Polecana głównie przy złej przemianie materii, anemii i cukrzycy. Kuracja polega na piciu przez 2 tygodnie po 1-2 łyżek świeżego soku wyciśniętego z młodej pokrzywy.

ODWAR

     Do sporządzenia odwaru (co to jest odwar? - klik) wykorzystać można korzeń pokrzywy w proporcjach 2 łyżki korzenia na 1 szklankę wody, wg innych źródeł: pół łyżki na szklankę wody. Tak przygotowaną pokrzywę można stosować do kąpieli, płukania gardła, lewatywy [klik], przemywać wszelkiego rodzaju schorzenia, zmiany skórne.


NALEWKA  

     Nalewkę (co to jest nalewka ziołowa? - klik)sporządza się z:  2 łyżek korzenia pokrzywy zalanych 0,5 litra wódki, pozostawionych na 6-8 dni. Taką nalewkę można stosować tylko zewnętrznie, szczególnie polecana jest przy schorzeniach reumatycznych.  
Przy schorzeniach reumatycznych można również bolące miejsca okładać świeżą pokrzywą.



      W okresie wiosennym warto wzmocnić organizm po ciężkim dla nas okresie zimy. Z braku słońca, niskich temperatur, braku świeżych owoców, warzyw ciało jest nieco osłabione. Dostarczenie cennych składników i jednoczesne oczyszczenie organizmu przez kurację pokrzywową jest jedną z łatwiejszych do przeprowadzenia kuracji oczyszczających o których piszę na blogu.
     Aby kuracja miała efekty wszystkie składniki roślinne powinny być młode, świeżo zebrane z miejsc czystych (pola, łąki, z dala od miast). Jednorazowo powinniśmy zbierać tylko taką ilość ziół jaka jest potrzebna na jedną porcję surówki!
      Kurację należy rozpocząć od małej porcji, np. dwóch łyżeczek sałatki, zwiększając stopniowo. Czas kuracji to od 2 do 6 tygodni.

SKŁADNIKI SAŁATKI:  

Składniki podstawowe:

1.    młode listki babki lancetowatej,
2.    młode listki (najlepiej jeszcze stulone, nierozwinięte) krwawnika pospolitego,
3.    młode listki lub/i młode korzonki mniszka lekarskiego,
4.    młode listki pokrzywy.

      Do tego można dodać: młode listki szczawiu zwyczajnego, młode listki i kwiaty stokrotki pospolitej, młode listki mięty, młode listki podagrycznika, młode listki pięciornika gęsiego, młode listki rdestu ptasiego, młode listki cykorii, młode listki gwiazdnicy pospolitej, szczypiorek, rzodkiewki, koperek, rzeżuchę itp.
      Opcjonalnie: sól, gomasio [klik], sok z cytryny, śmietankę sojową, olej zimno tłoczony, miód, syrop z agawy.

PRZYGOTOWANIE SAŁATKI:

      Wszystkie rośliny oczyścić, drobno posiekać, wymieszać z ewentualnymi przyprawami, olejem. Odstawić w chłodne miejsce na pół godziny.



UWAGA!!!

Pokrzywy nie należy stosować przy:
·         krwawieniach spowodowanych polipami,
·         krwawieniach spowodowanych cystą,
·         chorobach nerek.




.........................................
Źródła:


1. D. Tyszyńska - Kownacka, T. Starek " Zioła w polskim domu."

2. I. Gumowska "Ziółka i my."




PS. Dodałam weryfikację obrazkową do komentarzy, chcę i by "Anonimowi" Czytelnicy mogli komentować, a ilość spamu jaka zalewa blog jest ogromna - trzeba sobie z tym radzić i w taki sposób jak nieszczęsna weryfikacja...Pozdrawiam






18 komentarzy:

  1. Od kilku dni pije napar ze świeżo zerwanych liści pokrzywy z ogródka;) kupny susz mi nie smakuje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basia

      Robisz więc super rzecz dla swojego ciała :-) Pozdrawiam

      Usuń
  2. Ciekawe czy dziś coś znajdę podczas spaceru przy Odrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo cenię sobie to zioło. Pokrzywę piję od lat z przerwami,jako środek wzmacniający:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Helen

      W okresie jesienno-zimowym, czy po prostu kiedy masz potrzebę?

      Usuń
  4. Ja piłam pokrzywę przez kilka tygodni wczesną wiosną (herbatkę z apteki). Niestety, nie znam w pobliżu miejsca, gdzie odważyłabym się zbierać świeżą - a szkoda...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lady Aga

      W takim razie tylko z torebki, wiosna w tym roku nieco późniejsza więc kurację można by wydłużyć.

      Usuń
  5. ja właśnie w niedzielę zaczęłam pic- własną, zerwaną na polu i ususzoną :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytałam troszkę o pokrzywie, ale o tym, że robiono z niej ubrania nie wiedziałam O_o przepis na sałatke jest bardzo ciekawy, jak tylko rozpoznam te roślinki na łące to zrobię - jestem bardzo ciekawa efektów:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asia

      Dzięki przede wszystkim za link do skradzionego tekstu. Pokrzywa jest łatwa do rozpoznania no i "piecze' :-) Pozdrawiam

      Usuń
  7. Dlaczego nie można podawać pokrzywy chorym na nerki? Syn jest chory na przewlekłą niewydolność nerek, ma niską hemoglobinę chciałam mu dawać do picia herbatkę z pokrzywy, ale chyba nie bardzo mogę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimie

      W żadnym ze źródeł z których korzystałam nie było wyjaśnienia, nie pomogę Ci. Pozdrawiam

      Usuń
  8. Dziękuje za bardzo przydatne informacje, dziś wróciliśmy z moim małym chłopczykiem z Pokrzywo Brania, i chciałam zgłębić wiedzę- znalazłam ciekawy blog:-) Pozdrowienia z Zielonej Wyspy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowymaja 03, 2013

      Przerwa na życie

      Super, że od małego uczysz dziecię co zdrowe :-) Miło, że informacje przydały się i Tobie. Pozdrawiam

      Usuń
  9. Anonimowymaja 22, 2013

    bardzo ciekawy i przemyślany artykuł. Fakt pokrzywa ma wiele właściwości medycznych, warto o tym poczytać tutaj http://leczniczeziola.pl/450/pokrzywa

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...