Poniższe potrawy będą mi w tym roku towarzyszyć w czasie świąt. A ponieważ biorę udział w akcji Wegańskie Święta - mam nadzieję, że kogoś zainspiruję ;-)...ciężko mi wybrać przepisy, ponieważ wszystkie przygotowane przeze mnie potrawy będą albo wegańskie, albo witariańskie. Z tymi ostatnimi może być niemały kłopot - ponieważ te na bazie soków przygotowuje się chwilę przed podaniem, więc trzymajcie kciuki.
BARSZCZ
Tradycyjny barszcz wigilijny na terenie, gdzie mieszkam ma w sobie dużo z typowych barszczów ukraińskich, ze względu właśnie na ..... sąsiadów ;-). Koniecznie musi być tłusty - beż "oczek" się nie obejdzie, i koniecznie musi być gotowany na karpiu, nie znajdziesz w nim ani grama śmietany.
Jak zrobić barszcz na karpiu w wersji wegańskiej i witariańskiej (raw food) tak by w smaku był niemalże identyczny? Magia tkwi w wodorostach.
BARSZCZ WEGAŃSKI
kilka buraczków
5 łyżek wodorostów: arame, wakame, nori, morszczynu
5 łyżek tłuszczu kokosowego lub oliwy zimnotłoczonej
seler, pietruszka, marchewka,cebulka
liść laurowy, ziele angielskie, owoce jałowca
czosnek
korzeń chrzanu
przyprawy
.............................................
Wodorosty (oprócz arame) namoczyć. Warzywa zetrzeć na tarce lub posiekać, dodać przyprawy, zalać wodą i ugotować. Pod koniec gotowania wlać namoczone wodorosty.
.............................................
BARSZCZYK WITARIAŃSKI
kilka małych buraczków czerwonych
1 dojrzałe avocado
małe, kwaśne jabłko lub sok z cytryny
odrobina wody z kiszonych ogórków
2-3 łyżki wodorostów: arame, wakame, nori, morszczynu
seler
marchewka
czosnek
korzeń chrzanu
korzeń imbiru
przyprawy
Avocado obrać, udusić widelcem w głębokim talerzu z czosnkiem, sokiem z cytryny i solą. Jabłko zetrzeć na najdrobniejszych oczkach, marchewkę i selera pokroić w małe i cienkie kawałeczki - dodać do awokado. Imbir i chrzan zetrzeć na pastę wymieszać z warzywami.
Z buraczków wycisnąć sok w sokowirówce lub wyciskarce, wlać do masy, dodać dodatkowo około 1-2 łyżek miąższu z wyciskania oraz przyprawy i delikatnie wymieszać. Całość udekorować kiełkami, lub kawałeczkiem buraczka.
.......................................................................
SŁODKOŚCI
Tradycją jest już, że ciasta w moim wykonaniu są surowe: z warzyw, owoców, orzechów czy innych cudowności diety raw food. W tym roku nastąpi mała zmiana, którą polecam wszystkim. Daktyle - same w sobie są bardzo słodkie, jeśli dodamy do tego masę z moczonych orzechów - mamy megakaloryczne, bombowe mini ciastko, po którym na pewno zapełnimy żołądek i unikniemy świątecznego przejedzenia się.
porcja daktyli z pestkami
wiórka kokosowe
żurawina
popping z amarantusa
popping z amarantusa
orzechy: brazylijskie, włoskie, pistacjowe, laskowe, pekan, nerkowca, migdały
2 banany lub odrobina wody
Z orzechów pozostawić po 2-3 łyżki pistacji i migdałów. Pozostałe namoczyć na noc. Następnego dnia moczone orzechy zblednować z bananem, żurawiną i wiórkami kokosowymi, w razie konieczności dodać odrobinę wody. Masa powinna być grudkowata.
Z daktyli usunąć pestki tak by owoc był przekrojony na pół. Nadziewać każdy daktyl masą orzechową, tak by delikatnie wychodziła na brzegi.
Pistacje posiekać, a migdały zemleć w młynku na mąkę. Ciasteczka obtaczać w pistacjach, mączce migdałowej lub poppingu. Przechowywać w lodówce.
.................................................
MIĘTOWE PIERNICZKI
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki gryczanej*
1/2 szklanki syropu z agave
1/2 łyżeczki sosy oczyszczonej
3 łyżeczki suszonej, roztartej na proszek mięty
3/4 szklanki wody
.........................................................
Pierniczki są typowymi ciasteczkami, które przed zjedzeniem trzeba maczać w herbacie. Po upieczeniu w konsystencji są nieco gumowate, ale kilka godzin później trwadnieją, a kolejnego dnia są niczym kamień.
Przepis pochodzi z kuchni makrobiotycznej, a z racji niedostępności kilku składników został nieco uproszczony.
MIĘTOWE PIERNICZKI
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki gryczanej*
1/2 szklanki syropu z agave
1/2 łyżeczki sosy oczyszczonej
3 łyżeczki suszonej, roztartej na proszek mięty
3/4 szklanki wody
Ze wszystkich składników zagnieść ciasto, owniąć w ściereczkę i zostawi na około pół godziny. Wałkować dość cienko u wycinać koniecznie małe pierniczki. Piec na blaszce wysmarowanej tłuszczem kokosowym lub oliwą, około 20 minut.
* Mąkę gryczaną można zrobić poprzez mielenie kaszy gryczanej w młynku do kawy.
.........................................................
ŚWIĄTECZNIE
Kolejna propozycja to wegańskie flaczki. Element nieodłączny pierwszego dnia świąt w moim domu, jak zawsze wykonanie ma kilka wersji: dla mięsożerców, dla dzieci, dla wegan i wegetarian. Przestawiam ostatnią wersję i mam nadzieję, że słowo "flaczki" nie zniechęci nikogo ;-)
ZUPA A'LA FLACZKI
0,5 kg boczniaków
30 dkg pieczarek
5 łyżek tłuszczu kokosowego
marchewka, łyżka zielonego groszku
por, seler, pietruszka
liść laurowy, ziele angielskie
owoce jałowca, sól, pieprz
majeranek, cząber, odrobina curry
imbir mielony, (inne przyprawy)
Grzyby i warzywa oczyścić, kroić w paski. Warzywa z przyprawami typowymi do zup (np. liść laurowy, ziele angielskie,owoce jałowca) gotować do miękkości. Grzyby podsmażyć tak by puściły wodę i dodać do ugotowanych, gorących warzyw i chwilkę podgotować z pozostałymi przyprawami. Zdjąć z ognia i dodać tłuszcz kokosowy.
.............................................................
Półmiski na stole mają różną zawartość. Te w wersji zdrowszej są dosłownie napakowane pasztetami z warzyw, grzybów, soji, soczewicy, siemienia lnianego, grochu czy fasoli. Hitem od pewnego czasu jest sejtan - danie do złudzenia przypominające........ mięso. Sejtan jest daniem typowo marobiotycznym, bardzo bogatym w białko. W tym roku wersja z żurawiną.
CIASTO:
1 kg mąki pszennej
DODATKI:
żurawina
2 liście laurowe
ziele angielskie
owoce jałowca
sól
pieprz
2-3 łyżki sosu sojowego
curry wymieszane ze słodką papryką
czosnek
cebulka
Z mąki i letniej, lekko osolonej wody zagnieść ciasto, pozostawić na 2-3 godziny. Następnie płukać porcje ciasta po bieżącą wodą aż spływająca woda będzie czysta. Ciasto zagnieść, następnie rozwałkować, nałożyć żurawinę, zlepić i wrzucić na gorącą, gotującą się wodę z liśćmi laurowymi, zielem angielskim, owocami jałowca, solą i pieprzem.Gotować 10 minut, dodać sos sojowy i gotować kolejne 20 minut.
Sejtan odsączyć, oprószyć curry i słodką papryką - obsmażyć na patelni na złoto. Wygotowaną wodę z pierwszego gotowania uzupełnić, dodać czosnek i podsmażoną cebulkę i gotować ponownie przez 30 minut. Sejtan pozostawić w wodzie przez pół godziny, następnie odsączyć i przechowywać w lodówce.