Skąd się bierze uczulenie po kawie i herbacie?
Jest na to kilka przyczyn. Jednak wyjść należy od słabego systemu immunologicznego. Osłabione jelita, złogi, zła dieta czy po prostu ogólniej rzecz biorąc niedopowiedni styl życia mogą powodować odczuwanie różnego rodzaju dolegliwości. Są to jedne z podstawowych przyczyn naszych problemów po wypiciu herbaty czy kawy.
Po ich wykluczeniu należy zadać sobie pytanie: Czy piję herbatę w tzw. torebkach?
Autorka oryginalnego artykułu mówi o jedynej zalecie woreczków z napojami: są po prostu wygodne. Wrzucamy, zalewamy, wyrzucamy. Nic nam na zębach nie zostaje, nie pływa w kubku, nie trzeba wygrzebywać fusów...Ładnie, szybko i chciałoby się wręcz powiedziec: estetycznie.
Torebka jest nasączona impregnantami, zamknięta niklowym zszywaczem (nikiel powoduje alergię). W przypadku sklejenia można troszkę pogłówkować nad klejem... w składzie herbatki na pewno nie ma składu torebki, a np. rzeczony klej może powodować podrażnienie błon śluzowych żołądka. Przy okazji nikt nie da nam gwarancji, że składniki kleju zostaną wydalone z naszego organizmu w 100%.
Wokół kawy
Warto się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego na rynku są dostępne maszyny obsługujące wyłacznie kapsułki jednej lub podobnych firm? W gotowych kubeczkach z esencją kawową mamy to co producent chce sprzedać. Gdy robimy sami kawę można dodać odpowiednie przyprawy, zmielic ziarna i cieszyc sie ich zapachem a potem aromaten zaparzanej kawy...Ale znów stawiamy na oszczędność czasu! ;-)
W czym przechowujemy, przygotowujemy kawę? Aluminiowy czajnik? Albo niklowany ekspres? Aluminium jakby nie patrzył szkodzi zdrowiu, nikiel również, a wypijania codziennie kawa to codzienna porcja niklu lub aluminium, odkładana stopniowo przez X lat może nieciekawie wyglądać. Dalej patrzymy na emalię, ceramikę, lub miedź - znów się odkłada i może uczulać.
Smak i aromat
Pisałam już kiedyś, żeby się przekonać jaki kolor może mieć herbata wystarczy ją samemu przygotować od A do Z. Jeśli będą to różnego rodzaju owoce kolory bedą się wahać od ciemnożółtych, przez pomarańcze, czerwienie do fioletów. Herbatka z ziół niezbyt przyjemna w odbiorze bo jest "nijaka", bo "siki Weroniki" kolorek byle jaki i jak to podać gościom ;-) - czyli jasno żółte i zielone.
Tymczasem w sklepach dostajemy: czarne, białe, zielone, czerwone... Barwione niekoniecznie wiemy czym.
Aromat: czarna herbata o smaku pomarańczy, zielona o smaku wanilii, albo biała z aromatem mandarynki, lub czerwona z aromatem cytrusów, a czymże jest ten aromat? Wątpię by wydobywał się z 2% tej mandarynki w całej herbacie, czy 0,7% hibiskusa... a żywność modyfikowana genetycznie? Czy oby dodatki do herbat lub kawy nie są z dodatkiem GMO? Uczulenie i choroby murowane.
Czarna herbata i cytryna
Herbatkę czarną należy koniecznie posłodzić i dodać liść laurowy. Czarne gatunki herbaty są mniej korzystne dla zdrowia, ponieważ w ich składzie znajdują się substancje garbnikowe, które wysuszają układ pokarmowy.
Żeby zminimalizować „szkodliwe” działanie czarnej herbaty, podczas parzenia powinno się dodawać przynajmniej jeden liść laurowy, w wyniku czego herbata nabiera delikatnego aromatu, a szkodliwe substancje znajdujące się w herbacie zanikają.
Nie należy nigdy pić czarnej herbaty z cytryną. Ponieważ powstają wtedy związki nieprzyjazne dla żołądka i pomimo przyjemności picia zgaga piecze. Jak podaje p. Maria: "żaden Chińczyk nie wrzuciłby do herbaty cytryny. A już na pewno nie w zimie. To idea smakowa z lat, kiedy nie było niczego (jak mówią niektórzy) i w żadnym wypadku nie powinna być kontynuowana, bo przeczy i wiedzy teoretycznej i doświadczeniu. Nie róbmy sobie na siłę kuku".
.............................
Źródła:
1. http://naturalhealthconsult.wordpress.com/2010/02/03/alergie-cz-1-kawa-herbata/
2. M. Tombak "Czy można żyć 150 lat?"
3. zdjęcia: kobieta.interia.pl/, najlepszaherbata.pl.