Szukaj w tym blogu

Ładowanie...

Translate

poniedziałek, 14 listopada 2011

Co to jest mleczko kokosowe?


Tumblr_lo44c058p11qmnnouo1_1280_large
źródło:sun--dust.tumblr.com



      Mleczko koksowe jest produktem fabrycznym powstałym ze skórki kokosa. Przyrządza się go poprzez mieszanie  wody z tartym kokosem, wyciskając i wydobywając miąższ, pozostawiając jedynie płyn. Mleczko kokosowe zawiera oczywiście tłuszcz, 17-24%.


     Jest to jeden z najpopularniejszych zaraz po wiórkach kokosowych produkt otrzymywany z palmy kokosowej.
Tak naprawdę nie jest to płyn, który rozwija się naturalnie wewnątrz kokosa. Popularnie nazywamy go "wodą koksową" - ale jak się okazuje często wodę kokosową mylimy z mleczkiem kokosowym.


     Woda kokosowa wypełnia środek orzecha. Jest bezbarwna, mętna, czasem ma białawą barwę. Przypomina wyglądem zwykłe krowie mleko, lub mleko migdałowe. Woda kokosowa nie jest słodka.


Do czego można stosować mleczko kokosowe?

     Najprościej rzec biorąc: do wszystkiego, mleko kokosowe używa się tak samo jak mleko zwierzęce czy mleko roślinne. Mleko kokosowe można użyć do potraw słodkich, ale i wytrwanych. Rewelacyjnie sprawdza się w zupach, sosach i potrawach duszonych.


Coconut-milk_large
źródło:  vegan.sheknows.com


Jak kupić dobry kokos?

    Woda kokosowa może być bardzo pomocna podczas kupowania. Biorę kokos i potrząsam nim. Jeśli słychać, że w środku jest mało wody lub nie ma jej wcale - odkładam. Szukam takiego z dużą ilością płynu w środku - świadczy to o świeżości kokosa. Im orzech starszy - tym ma mniej wody.
   Dodatkowo powinno się zwracać uwagę na trzy oczka: powinny być całe i nienaruszone, tak samo jak cała łupina. Oczka mają to do siebie, że jedno z nich zawsze ma nieco cieńszą błonkę - a to znów wykorzystuję przy przebijaniu kokosa i odsączaniu płynu.
    Jak ciekawostkę mogę Wam powiedzieć, że zerwany z drzewa kokos ma miękką łupinę, i nie trzeba dużo siły, by go rozłupać. Wystarczy normalnie rozkroić nożem.




....................
Źródło:
1. "Cud oleju kokosowego" B. Fife

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: