Szukaj na tym blogu

Translate

środa, 22 grudnia 2010

Metale ciężkie w pieluchach jednorazowych dla dzieci, dlaczego lepsze są pieluchy tetrowe?, cz. 2

Na temat zawartości metali ciężkich w tzw. pampersach już parę słów było (czytaj poprzedni wpis). Dziś ponownie troszkę wygrzebanych informacji o toksynach w pieluszkach jednorazowych... Artykuł pochodzi stąd.

Jaki pieluchy będą najlepsze dla twojego dziecka?
     "To, z czym ma kontakt skóra naszego dziecka jest tak samo ważne dla jego zdrowia jak to, czym jest żywione. Pieluchy, ubrania oraz produkty do pielęgnacji dziecka mogą być źródłem toksycznych chemikaliów wchłanianych bezpośrednio przez największy organ ciała, czyli skórę. Woda i wilgotność znacząco zwiększają absorbcję  i szkodliwe działanie trujących składników. Ryzyko na jakie narażone są niemowlęta i dzieci w kontakcie z chemią jest znacznie wyższe niż u dorosłych, gdyż ich mózg i narządy wciąż się rozwijają.

      Według Journal of Pediatrics, ponad połowa dzieci które ukończyły miesiąc życia i były pieluchowane w jednorazówkach miała pieluszkowe zapalenie skóry. Spośród tych dzieci 16 % miało chorobę klasyfikowaną jako poważna.

      Zostały przeprowadzone badania, które wykazały wzrost występowania zapalenia pieluszkowego wraz z rosnącym użyciem pieluch jednorazowych. Wzrost ten okazał prawie dziesięciokrotny –  z 7,1% do 61% i obejmował tylko dzieci, które w związku z chorobą wymagały wizyty u lekarza.

      Pieluszkowe zapalenie skóry jest wywoływane przez wiele czynników m.in. długotrwała wilgoć, brak dostępu powietrza, mydło, uczulenia na chemikalia i farby, amoniak wydzielający się, gdy bakterie rozkładają mocz (rozwój mikrobów – bakterii lub drożdżaków – może być  również reakcją na określone pożywienie). Badania wskazują, że stosowanie pieluch jednorazowych znacząco przyczynia się do rozwoju choroby.

Oto dlaczego pieluchy jednorazowe powodują ten i inne problemy:
 • sodium polyacrylate – absorbujący żel używany w pieluchach jednorazowych, który jest łączony z syndromem szoku toksycznego, reakcjami alergicznymi i jest śmiertelnie trujący dla zwierząt, (*przy okazji proszę zwrócić uwagę, że ów żel jest stosowany również w wielu podpaskach/tamponach/wkładkach czy pieluchach dla dorosłych),
 • dioksyny – niszczą centralny układ nerwowy, nerki i wątrobę. Składnik ten był stosowany w środkach owadobójczych i został zakazany.
 • barwniki – powodują reakcje alergiczne, niektóre są bardzo toksyczne,
 • substancje zapachowe – mogą powodować bóle, zawroty głowy, wysypkę u dzieci i ich opiekunów,
 • inne problemy – rzepy mogą przecinać delikatną skórę niemowląt, mogą powstawać odparzenia"
szkodliwe-substancje-w-zabawkachSkład pieluszek jednorazowych

      "Na opakowaniu jednorazówek bardzo trudno znaleźć informację z czego są one zrobione. Producenci zasłaniają się tajemnicą handlową albo używają tak skomplikowanego nazewnictwa, aby niewiele można było zrozumieć.

Konstrukcja oraz skład chemiczny każdej pieluszki, bez względu na markę, są podobne:
 • warstwa zewnętrzna: porowaty polietylen o małej gęstości uzyskiwany z ropy naftowej (ok. szklanki na pieluszkę),
 • wnętrze pieluszki to mieszanka chemicznie przetworzonej bielonej chlorem miazgi drzewnej z poliakrylanem sodu (bardzo chłonna substancja chemiczna zamieniająca wilgoć w żel) oraz wodoodporna wkładka, która powoduje brak wentylacji w pieluszce,
 • powszechne jest również dodawanie bardzo uczulających sztucznych substancji zapachowych oraz barwników do tworzenia kolorowych aplikacji.
Konsekwencje stosowania pieluch jednorazowych

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi towarzyszącymi używaniu jednorazówek są:
 • zaczerwienie
 • wysypka
 • odparzenia
 • reakcje alergiczne na chemikalia (gorączka, wymioty, krwotoki)
 • powracające zapalenie dróg moczowych
 • infekcje bakteryjne
      Większość tych schorzeń spowodowana jest rzadkim zmienianiem pieluszek. Chłonny wkład daje uczucie suchości przez wiele godzin. To, co cieszy rodziców, źle wpływa na okolicę pieluszkową maleństwa. Wielogodzinne przebywanie w niewentylowanym, wilgotnym środowisku sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii i wirusów. Skóra narażona na stały kontakt z amoniakiem staje się przesuszona, wrażliwa i podatna na infekcje, stąd wysypki, odparzenia oraz nadwrażliwość.
Brak odpowiedniej wentylacji powoduje również przegrzewanie genitaliów, co ma znaczący wpływ na płodność w życiu dorosłym.
      Kolejnym problemem jest szerokość pieluch w kroku. Są one coraz węższe i mają fatalny wpływ na układ bioderek. Jest to szczególnie ważne przez kilka pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, gdyż może powodować dysplazję, co skutkuje koniecznością szerokiego pieluchowania w tetrze, a w niektórych przypadkach koniecznością założenia gipsu".

Źródła:
1. http://dziecisawazne.pl/toksyny-w-pieluchach-jednorazowych/
2. http://dziecisawazne.pl/cala-prawda-o-pieluchach-jednorazowych/
3. zdjęcia - http://dziecisawazne.pl/, Google.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: