Szukaj na tym blogu

Translate

środa, 13 lipca 2011

Srebro - kilka faktów z historii

      Kilka postów na temat srebra już się pojawiło, a więc czas najwyższy wspomnieć krótko jak w dziejach naszego istnienia ten wspaniały specyfik wystąpił w sposób mniej lub bardziej huczny. Warto prześledzić w jak ludzie przyjmowali srebro i jak się nim otaczali wiedząc o jego zdrowotnych właściwościach.


2500 r.p.n.e. - w różnych cywilizacjach odnotowano stosowanie srebra koloidalnego. Na podstawie ciężkiej pracy archelogów wiemy, że srebro uzyskiwano wtedy z galeny, czyli siarczku ołowiu, będącego minerałem srebronośnym.

starożytna Grecja - szał i moda na srebro powstała w momencie gdy na scenę wkroczyli alchemicy. Srebro utożsamiano z Księżycem, a z greckiego argyros (przypominamy sobie tutaj czym jest argyria) oznacza nic innego jak biały, lśniący. *Z łaciny argentum (Ag) to nazwa używana do dziś. Hipokrates również stosował srebro w swojej praktyce medycznej.

starożytna: Persja, Rzym i Grecja - wykorzystywano tu już srebro praktycznie do wszystkiego. Począwszy od właściwości dezyfnekcyjnych, bardzo szerokie zastosowanie w medycynie czy nawet w codziennym życiu. Oczyszczano wodę, zapobiegano kwaśnieniu mleka wrzucajac srebrne monety do stągwi czy kan. Fenicjanie natomiast wodę, wino oraz ocet przechowywali w naczyniach zrobionych właśnie ze srebra. Wino starano sie pić ze srebrnych kielichów.

dzieje średniowieczne i poźniejsze - władcy, rodziny szlacheckie czy zamożniejsi kupcy korzystają ze srebrnych sztućców. Miało to na celu uodpornienie organizmu na różnego rodzaju choroby, które dosłownie niszczyły Europę. Rodziny majętne i wysoko urodzone zapewniały sobie pozycję i brak strat w członkach wybitnych rodów. Srebro z widelców, łyżek dostawało sie do organizmu przy każdym posiłu, i dzięki temu organizm bronił się przed chorobą i wzmacniał swoją odproność na zarazy. Bardzo modne było wówczas noszenie blisko ciała jakiegoś srebrego przedmiotu lub biżuterii, jako ochrony przed wilkołakami czy wampirami.

wojna secesyjna  - żołnierze Stanów Zjednoczonych za zwyczaj przybrali sobie połykanie srebrnego dolara. Wierzono, że dzięki tej czynności odsuwa się od siebie ryzyko zarażenia bakteriami chorobotwórczymi. W tamtejszych czasach używano srebrnych płytek do leczenia złamanych kości.

lata 70. XIX wieku - W piśmie naukowy Sience Digest pojawił się artykuł: Srebro - najpotężniejsza broń przeciwko zarazkom. Napisano w nim, że większość lini lotniczych na świcie używa filtrów do wody ze srebrem, jako jedna z form ochrony pasażerów przed chobami znajdującymi się w wodzie. NASA również na swoich pokładach miała system filtracji, którego działanie opiera sie na srebrze.

Japonia - tutaj srebro używa się powszechnie w urządzeniach do oczyszczania wody. Natomiast przed II wojną światową na terenie całej Japonii srebro stosowano: doustnie, doodbytniczo, dopochwowo i dożylnie. Oraz zewnętrznie - jako płukanki, krople do oczu, irygacje, w leczeniu otwartych ran czy w oparzeniach.

okres przed II wojną światową - wówczas produkcja srebra do celów leczniczych była dość droga i skomplikowana. W medycynie stosowano azotan srebra, potem pojawiła się maść na oparzenia zawierająca sól srebrową.Narzędzia chirurgiczne pokrywane były srebrem.

czasy obecne -dzięki zaawansowanej technologii produkcja srebra jest tańsza, srebro jest większej czystości i skuteczności. Niestety przez odkrycie antybiotyków i ich rozpowszechnienie, oraz produkcje leków chemicznych spowodowało, że srebro zostało odstawione na bok. Nowe, korzystniejsze, szybciej działające i tak naprawdę bardziej niebezpieczne leki przynoszą korzyści jednynie producentom.
.................................
Źródło:
"Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk." Wojciech Gziut

5 komentarzy:

 1. Witam mam tylko jedno pytanko, czy to srebro powinno stac w lodowce po otwarciu?slyszalam ze powinno byc w lodowce od momentu zakupienia?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tam jedynie wyczytałem żeby nie stało w silnym słońcu. Piotr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimie tak jak napisał Piotr - srebro koloidalne nie powinno stać na słońcu w ogóle. Stąd spotkać je można tylko w ciemnych butelkach. Ja przechowuję w szafce w kuchni. Z dala od sprzętów elektronicznych i wszystkiego co ma w sobie magnes.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Adam Kańskisierpnia 19, 2018

  Srebro ma swoją historię zresztą tak samo jak i każdy inny kruszec. Kiedyś srebro było bardzo mocno wykorzystane do bicia monet i głównie właśnie tego surowca używano do produkcji monet. O numizmatyce mówi http://www.skarbnicakrajowa.pl i ogólnie o całym fakcie przerabiania kruszcu na monety. Bardzo fajny start dla osób rozpoczynających swoją przygodę z numizmatyką.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: