Szukaj na tym blogu

Translate

poniedziałek, 26 marca 2012

OCM - oczyszczanie twarzy olejami, część 2 - odpowiedzi na najczęstsze pytania







Jakich olejów używam najczęściej do OCM?


Oczywiście olej rycynowy. A pozostałe oleje to najczęściej mieszanka 2-3 z moich ulubionych: winogronowy, brzoskwiniowy, migdałowy, jojoba, oliwka Hipp, olej z orzechów włoskich. 


Gdzie można kupić oleje do przygotowania mieszanki OCM?


Apteki, sklepy spożywcze, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy internetowe (np. Zrób Sobie Krem czy Biochemia Urody), na Allegro możesz kupić większe pojemność w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecam również z Rosmanna olejki Alterra, oliwkę Hipp, oliwkę BabyDream.




Czy kobiety w ciąży mogą stosować OCM?


Doustnie oleju rycynowego nie można używać w czasie ciąży. Olej rycynowy [klik] może spowodować poronienie, powikłania w przebiegu ciąży czy przedwczesny poród.

Przy zastosowaniu kosmetycznym dozwolone jest stosowanie oleju rycynowego na niewielkie partie ciała. Zawsze warto się dodatkowo skonsultować z lekarzem.



Jakie oleje warto kupić na początek?


Przede wszystkim spojrzyj na tą listę. Zobacz jakie oleje masz w domu i wykorzystaj taki, który jest w szklanej butelce ;-). Polecam na początek olej winogronowy z pewnej sieci marketów (taki), jeśli nie będzie nam pasował - można go zużyć w kuchni, plusem jest, ze ma dość neutralny zapach. Warto kupić mniejsze ilości olejów (na Zrób Sobie Krem dostaniemy buteleczki po 15 ml) i wybrać najlepsze dla naszej skóry.
Myślę, że warto podkreślić, że niektóre oleje mogą "śmierdzieć" - jest to specyficzny zapach ;-), jak najbardziej naturalny. Jeśli nie wiesz, czy dany olej jest neutralny w zapachu - napisz w komentarzu pytanie - odpowiem.




Czy muszę przykładać do twarzy gorącą szmatkę?


Tutaj pisałam w jaki sposób zrobić OCM - albo poprzez przykładanie szmatki lub parówkę. Jest jeszcze inna opcja: wiele osób stosuje OCM podczas kąpieli lub prysznica. Gdzie gorąca woda wytwarza parę, po skończonej kąpieli twarz wyciera się ciepłą/letnią, ale nie zimną (zimna szmatka jest przykładana ostani raz, po to by zamknąć pory) szmatką.
Gorąca para otwiera pory, dzięki temu brud i sebum mogą się z nich wydostać - nie wyrzucisz śmieci jeśli nie otworzysz pokrywki od kubełka na śmieci ;-).




Jak przechowywać mieszankę do OCM?


Jeśli wykorzystujesz olej z ciemnej butelki - najlepszym rozwiązaniem jest butelka z ciemnego szkła. Jeśli masz małą butelkę po oleju rycynowym będzie ona idealna. Mieszankę przygotować można wcześniej, w ilości do około 50 ml (większa ilość przechowywana długo może się po prostu zepsuć), trzymać z dala od promieni słonecznych, szczelnie zakręconą, na półce w łazience.
Stanowczo odradzam butelki z plastiku, lepiej wybrać nawet tą z białego szkła, niemrożonego, niż plastik. Idealną byłaby butelka szklana z dozownikiem - jak wynika z mojego doświadczenia taka jest po prostu najbardziej higieniczna.




Czy można użyć olejków Alterra z Rosmanna?
Jak najbardziej. Są to jednej z najlepszych mieszanek olejków, warto też zmniejszyć ilość oleju rycynowego, ponieważ Alterra dodaje rycynę do wspomianianych mieszanek.
Tutaj możesz zobaczyć zanalizowany skład wszystkich czterech olejów z Alterry. 



Czy można używać oliwki w żelu, lub tradycyjnej formie do pielęgnacji dzieci (firmy J&J)?


Nie. Jeśli masz dziecko to koniecznie wyrzuć tą oliwkę! Jej głównym składnikiem jest Paraffinum Liquidum - czyli ciekła parafina, a parafina to pochodna ropy naftowej. Na pewno nie chcesz nakładać tego na twarz, ani tym bardziej aplikować tego dziecku ;-).
Oliwki do OCM nie mogą mieć również Mineral Oil, czyli również parafiny...
Oliwki dla dzieci jakie możesz używać do OCM dostaniesz w Rossmannie, jest to niebieska oliwka BabyDream, bądź Hipp - pokazana na zdjęciu w poprzednim poście.



Czy razem z OCM można używać peelingu, maseczek itp.?
Ja stosuję maseczki z glinek tuż po zrobieniu OCM, ale nie przykładam wtedy zimnej szmatki na domknięcie porów.  Oczyszczają one ewentualne pozostałości w uciążliwych zaskórnikach, których to OCM "nie rusza".
Maseczki nakładaj po umyciu twarzy olejami.
Peeling - nie jest konieczny, OCM dokładnie ściera martwy naskórek.



Po czym rozpoznać, że dana mieszanka olejów zapycha skórę?


Jest to chyba jedno z najtrudniejszych pytań. Każdy z nas ma inną cerę z innymi potrzebami. Ponownie zajrzyj tutaj, by po pierwsze określić jaki olej jest dla Twojej skóry dobry. Następnie przetestuj różne mieszanki, oczywiście jedną przez okres około 2-4 tygodni. Pamietaj, że na początku skóra się przyzwyczaja i zaczyna oczyszczać. Jeśli w ciągu miesiąca nic się nie dzieje - spróbuj innego oleju.
Więcej na temat komodenności tutaj i tutaj.



 Czy OCM jest dobre też dla młodych dziewczyn w okresie dojrzewania?

Raczej nie ma szczególnych przeciwwskazań, jednak lepiej nie trzeć gorącą szmatką cery mocno trądzikowej. Poza tym lepiej młodej skórze, która się zmienia aplikować naturalne oleje, niż szkodliwe żele czy pianki do mycia, nawet niejednokrotnie te apteczne.


Czy można jednocześnie prowadzić kurację kwasami, TriAcnealem i stosować OCM?

Tak, ale nie w tym samym czasie. Jeśli myjesz twarz OCM wieczorem, TriAcneal nałóż dopiero po bardzo dokładnym osuszeniu skóry, jeśli poczujesz pieczenie, należy stosować inną zasadę: jednego dnia tylko OCM, a drugiego dnia tylko kwasy.




Jak często prać szmatkę?


Po każdym użyciu!
Czym prać na początku? Proponuję wykorzystać żel to twarzy, którym dotychczasowo myło się twarz. Tym bardziej jeśli ma on SLS, parabeny czy inne szkodliwe składniki. (Po przestawieniu się na OCM warto zacząć już przygodę ze zdrowymi kosmetykami.)
Szmatkę można prać nawet mydłem szarym.



Czy olejek rycynowy przyciemni włoski na twarzy?


Olejek rycynowy wzmacnia włoski. Nie jest to jednak na tyle intensywny wpływ, by obawiać się, że kobiecie wyrosną wąsy.



Czy OCM nie spowoduje większego wysypu pryszczy?


Większy wysyp może się pojawić, co już wspominałam wcześniej - jest objawem kryzysu ozdrowieńczego, czyli oczyszczania się skóry.
Skóra trądzikowa czy tłusta dobrze reagują na OCM, ponieważ zostaje uregulowane wydzielanie sebum i dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń.




48 komentarzy:

  1. bardzo ciekawy post , nigdy jeszcze nie oczyszczałam twarzy olejami, mam cere suchą bezproblemową może chociaż spróbuję ?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bibelotka

      Spróbuj, bo to bardzo fajna metoda i dobrze oczyszcza. Zajrzyj jeszcze do częśći pierwszej o OCM.

      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy post ;) szczerze to nie wiedziałam że nie można używać w ciąży, a teraz już wiem ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do ciąży - dobrze, że Cię uświadomiłam ;-)... ufff...;-)

      Usuń
    2. Heh, w ciąży jak na razie nie jestem ;) ale dobrze wiedzieć :)

      Usuń
  3. Świetny post! Nie wiedziałam, że kobiety w ciąży nie mogą stosować OCM. Myślisz, że zabiegi tym olejem na twarz mogą mieć aż rtak daleko idące następstwa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Idalia

      Nie można przyjmować doustnie, a skóra przecież też wchłania różne czynniki. Pomyśl inaczej: po co ryzykować? Są inne, świetne, naturalne metody oczyszczania twarzy ;-)

      Usuń
    2. Nie no jasne, wiadomo, że jeśli istnieje takie zagrożenie to skrajną głupotą byłoby się na nie świadomie decydować. Byłam jednak ciekawa, czy to ma aż taki zasięg, czy wchłanianie się podczas kilkuminutowej obecności na skórze jest aż tak ogromne...

      Usuń
    3. No właśnie też się zastanawiałam, czy tylko doustnie czy też mycie nim twarzy ma aż taki wpływ na organizm, ale lepiej nie ryzykować w razie w ;)

      Usuń
    4. Idalia i Ksenka

      Wchłanianie jest, nie potrafię powiedzieć ile pocent, ale mówię, po co ryzykować?;-)

      Usuń
    5. Witam!
      Piszę w wątku o ciąży, bo z tego powodu trafiłam na tego bloga - jestem w ciąży, i nie wiedziałam, czy mogę zacząć stosować OCM (tutaj skierował mnie wujek Google :)). Moje obawy rozwiał dzisiaj ginekolog - przy zastosowaniu kosmetycznym olejku rycynowego (nie spożywczym) na niewielkie partie ciała nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania w ciąży :)
      Pozdrawiam!

      Usuń
    6. Anonimie
      Dziękuję za informację, za chwilę dodam to do posta! ;-)
      Pozdrawiam ciepło i życzę zdrowia i sił.

      Usuń
  4. czytałam o tej metodzie same dobre rzeczy, ale jakoś boję się zacząć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odyseja
      Boisz się czegoś konkretnego? ;-)
      To nie boli i nie gryzie i jest przyjemne...

      Usuń
    2. Ja się boję pogorszenia stanu cery. Ostatnio przebarwienia strasznie wolno mi się goją po wypryskach.

      Usuń
    3. Jofka

      będzie pogorszenie - kryzys ozdrowieńczy - bo skóra musi się oczyścić, ale potem już robi się ładna.. na to trzeba jednak czasu. Przebarwienie miałam wielkości 1 grosza i też w końcu ładnie się uregulowało.

      Usuń
  5. Porady Cioci Ani :P hhehe uważaj jak niedługo zaczniemy do Ciebie listy pisać. :) ale fajnie fajnie, znowu się parę nowych rzeczy dowiedziałam :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natura....

      Ha ha, za czasów jaki internet w Polsce raczkował taka forma listów była u mnie na porządku dziennym Kochana ;-)

      Usuń
    2. ja internet w domu miałam dopiero w liceum więc jak na czasy mojej młodości dosyć pózno :P z listami papierowymi mam małe doświadczenie:P rodzicom z obozów wysyłałam :P ach i kartki obowiązkowo :)

      Usuń
    3. Ja jeszcze biegałam do kawiarenek internetowych ;-)

      Usuń
  6. Nie chcę zapeszać, ale... chyba się polubimy z OCM :D przekonałaś mnie do tego Aniu, zobaczymy, czy za miesiąc będę równie zadowolona ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Aniu a czym smarować twarz po takim zabiegu? Mam od dermatologa krem zinalfat - używałam go przez zimę bo był taki tłuściejszy. Czy może zostać, czy zmienić na jakieś naturalne kosmetyki? jaka firma da mi krem w miare naturalny? Prosze o pomoc!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gosiu

      Nie znam tego kremu, nie wiem jaki jest skład. Ja po OCM używał masła shea, olejów. Kremó prawie wcale nie stosuję. Spróbuj maść z witaminą A ochronną. Szukaj kremu bez: Paraffinum Liqiudum, bez Mineral Oil, bez -paraben(ów), i to w sumie takie najgroźniejsze składniki. Więc nawet weź karteczkę i poczytaj w sklepie składy..
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dzięki śliczne! Przynajmniej juz wiem czego unikac. Czlowiek cale zycie sie uczy ;)

      Usuń
    3. Gosia
      Nie wiem do czego masz dostęp, do jakich marek. W razie czego poszukaj nawet w sklepach typu "eko", tylko, ze tam strasznie drogo jest.
      A nauka...tak - całe życie.

      Usuń
  8. Super! Jesteś kochana Aniu :* Jestem zafascynowana olejami i w ogóle naturalnymi kosmetykami, na razie uczę się, jak to wszystko mieszać. Chyba też zacznę pisać listy do Ciebie ;) Buziaki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gatita

      Ciągle takie komplementy od Ciebie:-) dziekuję Ci Kochana...
      jakby co to: dietycud@wp.pl ;-)
      Pozdrawiam

      Usuń
  9. Dużo mi się wyjaśniło. Jestem zachęcona, ale najpierw skończę kurację z Tri i uspokoję twarz. Boję się znowu wysypu ach...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jofka

      Byłam i na Tri i na OCM - masz rację, skończ kurację i daj chwilę skórze odsapnąć ;-).
      Pozdrawiam

      Usuń
  10. Aniu, baaardzo Ci dziękuję za olejowe informacje. Dla mnie OCM jest super rozwiązaniem.

    Mam ochotę Twoje kosmetyczne, wspaniałe porady umiescić u mnie na blogu.
    Będzie ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krysia jesteś pierwszą osobą straszą dużo, która stosuje OCM i ja się z tego cieszę, bo dowiodłaś, że można!!

      Umieszczaj Krysia, daj link do źródła i tyle ;-).
      Buziaki

      Usuń
  11. No, no, nooo Aniu. Przecież wiesz, że życie zaczyna się po 70-siątce w Internecie. Może nawet po 80-tce. Jaka starsza??? Jeszcze mi trochę brakuje.
    Jeszcze nie straszę.... hi hi.... to żart.
    Nie martw się, ja nie mam obsesji na punkcie wieku. Raczej cieszę się i jestem dumna z każdego roku.

    Ale tak na serio, OCM uratowało mi twarz.
    W końcu, dzięki Tobie znalazłam dobry sposób na młodą twarz.
    Teraz już tylko mogę młodnieć.

    Nie wiem, czy już pytałam, ale chciałabym te cudowne Twoje upiększające cudeńka umiescić u mnie na blogu. Ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krysiu
      Starsza np. ode mnie! - w tym sensie;-).
      Super, że po OCM skóra młodnieje. Umieszczaj jak najbardziej, aby był link do źródła;-). Pozdrawiam ciepło

      Usuń
  12. Kiedy spojrzałem na zdjęcie z posta, od razu przypomniał mi się mój 8-miesięczny siostrzeniec :) I zapach tych oliwek... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Siostrze
      nalezy pogratulować odpowiedniego doboru oliwki do pielęgnacji dziecka!! Dobrze, że nie kupiła tej znanej firmy J&J, gdzie w skłąd oliwki w żelu wchodzi głównie rakotwórcza parafina, pochodna ropy naftowej... Ta oliwka jest naprawdę dobra i bezpiecznia też dla dorosłych ;-)

      Pozdrawiam

      Usuń
  13. Świetny post, bardzo mi pomógł;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu

      Cieszę się z tego bardzo ;-)
      Pozdrawiam

      Usuń
  14. Anonimowymaja 25, 2012

    Świetny post! Jak myślisz, czy olejek myjący z biochemii urody mogłabym wzbogacić sobie rycynowym żeby stosować go w metodzie OCM? Bo jestem akurat w posiadaniu obu i byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie,
    a po przeczytaniu twoich postów mam wielką ochotę zacząć swoją przygodę z OCM:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowymaja 27, 2012

      Anonimie

      Oleje z BU ma w składzie Glyceryl Cocoate - a to nie jest olej, więc nie nadaje się już do OCM.
      Spróbuj wykorzystać jakiś olej kuchenny: np. winogronowy i połącz go z rycynowym, a tym z BU myj twarz np. rano.

      Pozdrawiam

      Usuń
  15. Super! Szmatke znalazlam w paczce z innymi, ktorych uzywam od lat zamiast plynu do szyb, kupilam olej rycynowy i myje twarz tylko nim i jest ok. Wczesniej bardzo sie swiecila, a teraz caly dzien i jest matowa, pudry zbedne :D olejowanie zrobilam tylko pare razy na razie, makijaz zmylam raz, mysle, ze jak dodam innego olejku bedzie lepszy poslizg niz po samym rycynowym, a skora jaka gladka :)
    Dam znac jak pojdzie dalej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muchomorka

      Moje szmatki też są z pakietu: do sprzątnia :-). Co do oleju rycynowego: moja Droga nie możesz myć twarzy tylko nim! Oleje rycynowy nawilża, odżywia i regeneruje skórę, ale w zbyt dużej ilości ma wręcz odwrotne skutki. Koniecznie wymieszaj go z innym olejem!

      Pozdrawiam

      Usuń
  16. Witam od tygodnia myje twarz OCM i zauważyłam problem mam skórę naczyńkową i jak zaczęłam stosować OCM odłożyłam wszelkiego rodzaju inne preparaty. Obecnie przez prawie cały dzień czuje swędzenie skóry. Nie wiem czy to jest już kryzys czy skóra informuje mnie że czegoś jej jeszcze brakuje.
    Używam:
    24% olejku rycynowego
    72% oleju z pestek winogron
    5% oleju arcanowego

    Dodam że wcześniej tylko używałam tonika oraz kremów na skórę naczyńkową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Danuto

      Jeśli chodzi o naczynkową cerę: gorąca szmatka może sprawiać, że naczynka zaczną się powiększać, czasem pękać i będą po prostu bardziej widoczne... uważaj proszę na to i w razie potrzeby zmień tradycyjne OCM ze szmatką na formę z parówką.
      Mieszanka wydaję się być dobra. A swędzenie - tak może być wynikiem "zmiany" skóry i wychodzenia na zewnątrz wszystkich zanieczyszczeń.

      Pozdrawiam ciepło

      Usuń
    2. Obecnie po całym zabiegu smaruje kremem na skóre naczyniową kupiony w aptece i już nie mam swędzenia.

      Usuń
    3. Danuto

      Niby wszystko jest na dobrej drodze, ale jeśli masz ochotę napisz mi jeszcze jaki jest skład tego kremu :-)

      Pozdrawiam

      Usuń
  17. ja stosuje OCM od 2 miesiecy.mam cere tradzikowa.Stan bardzo sie polepszył, praktycznie nie wyskakuje nic, od czasu jakis pryszcz.OCM stało sie wybawieniem bo nic mi nie pomagało na tradzik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. agness25

      Jesteś więc jedną z pierwszych osób z trądzikiem, które odważyły się na OCM! Ale to dobrze, że Twoja skóra w końcu wypchnęła cały syf na wierzch i teraz jesteś piękniejsza! o to właśnie chodzi w naturalnej pielęgnacji.
      Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...