Szukaj na tym blogu

Translate

wtorek, 15 października 2013

"Chiny w kolorze blue".

źródło:Alterkino
      Wyprodukowany w 2005 roku dokument o fabryce dżinsów w Chinach, które noszą ludzie na całym świecie.
      Film opowiada o Jasmne - szesnastolatce, która pracuje w fabryce produkującej najbardziej znane na świecie spodnie. 
      Rodzice Jasmine pracują przy uprawie ryżu, a dziewczynka ma pomóc rodzinie zarabiając w fabryce. Stawka to tylko 6 centów na godzinę,ale mimo tak niskich zarobków jest to ogromny zastrzyk gotówki i pomoc dla bliskich, niczym "American Dream". Dziewczyny wyemigrowały do miasta w celu poszukiwania pracy i lepszego życia i pomimo, że jest im bardzo ciężko potrafią zaleźć chwile na zabawę i radość.
      Pierwszą pensję każdy pracownik oddaje właścicielowi - jako kaucję. W rzeczywistości robotnicy pracują nawet 20 godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu.. ale właściciel nie boi się nawet inspekcji pracy. Dziewczyny są często są przemęczone, głodne i usypiają podczas pracy. 
      Oczywiście to tylko mały wycinek tego, co tak naprawdę dzieje się w fabryce, bo pozostają jeszcze warunki mieszkaniowe w barakach...  brud, mała powierzchnia, zimno, brak ciepłej wody - za 1 juana można kupić wrzątek w kotłowni...

      Żeby nie było zbyt kolorowo: produkcja tego filmu była niewygodna dla chińskich władz. Przerywano nagrania, aresztowano ekipę i konfiskowano taśmę, ale reżyserowi udało się jednak dokończyć produkcję.
     Bardzo ciekawie pokazana odpowiedź na pytanie: ile tak naprawdę są warte moje dżinsy i czy metka firmy ma znaczenie.Trailer w j. angielskim:
      Projekcja trwa około 90 minut, przez ten czas bohaterki filmu uszyją 50 par dżinsów, łącznie zarobią 1,45 $...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: