Szukaj na tym blogu

Translate

piątek, 27 września 2013

Ekoogród: o pożytecznych owadach

      Jak się okazuje w każdym porządnym ogrodzie oprócz kompostu, ziół, ekologicznych nawozów, permakultury zaraz obok powinny się znaleźć domki dla insektów. Niby kilka kawałków drewna, garść słomy i kawałek starego, pociętego bambusa to dla nas śmieci, ale dla owadów może się to okazać bardzo pożyteczne. Ostatnie porządki i wykopki właśnie w trakcie, więc warto zadbać też o naszych sprzymierzeńców i na zimę przygotować im schronienie.


źródło
     Natura jest na tyle mądrze stworzona, że rządzi się swoimi prawami, głównie równowagą. Tych dobrych i złych owadów na ogrodzie jest w różnych ilościach. W zależności od tego jak komponujemy sadzenie warzyw, gdzie rośnie czosnek, jakie wyciągi i wywary z roślin używamy jako naturalne oprysków to w efekcie wszystko razem wpływa na ilość robaczków. Jeśli stosuje się chemiczne opryski eliminuje się wiele żywych stworzeń..nie wspominam tu już o jakości zbiorów i nie chodzi mi o wielkość warzywa czy owoców!

     Początki IV czy V wieku (w moich notatkach nie mam dokładnych dat) to pierwsze zanotowane sposoby na likwidację szkodników za pomocą pożytecznych owadów: zapraszano mrówki do ogrodów by drzewa cytrusowe nie były niszczone. Wiadomo, że dawniej nie było masowej produkcji, a uprawa roli czy nawet małego ogródka była nieco cięższa, ale dzięki temu człowiek miał czyste i nieskażone pożywienie. Z drugiej strony tylko 3% rolników na świecie ma ciągnik/traktor!... Człowiek kiedyś żył w zgodzie z Naturą i bardziej szanował ziemię. Dziś wiele koncernów toczy prawo o wyłączność na możliwie wszystko: od własności ziemi, patentu na nasiona, daje zabójcze opryski nie tylko dla szkodników, ale i dla ...ludzi (tutaj więcej na ten temat)... ale wracając do owadów...

     Przede wszystkim ciekawe informacje zawierają stare książki zielarskie, stare kalendarze, książki czy znów kalendarze dla rolników, działkowców i ogrodników. Warto podpatrywać sama naturę bo ona idealnie pokazuje jak działa symbioza, jakie rośliny się lubią, jakie owady przyciągają. Poniżej dosłownie kilka przykładów zależności w świecie owadów: 

szkodniki
jakie owady pomogą zwalczyć szkodniki?
jak przyciągnąć te pożyteczne owady?
mszyce

bzygi
posiać rośliny o mocnym zapachu, np. maciejka, nagietek
biedronki
jesienią zostawić stos liści, gałęzi  w cichym zakątku ogrodu, zasiać w słonecznym miejscu w ogrodzie pokrzywy, które są ulubionym pokarmem biedronek
ślimaki
jeż
podobnie jak dla biedronek: zakątek na zimę
owady
jaszczurki
wilgotne, kamieniste miejsca, kamienne murki
pędraki
szpak
posadzić cis, dereń jadalny, jarząb, morwę białą, rokitnik, różę
wełniowce
złotooki
macierzanka, wierzba, lipa
komary
ptaki, ważki
budki dla ptaków, a ważki potrzebują oczek wodnych (wystarczy półmisek z wodą)


źródło

źródło


   Budowa domku dla insektów to nic trudnego. Wszystko można zrobić z przysłowiowych resztek: drewniane palety czy skrzynki, gliniane naczynia i donice, siano, słoma, skorupy orzecha kokosowego, pieńki drzew z nawierconymi otworami, gałęzie, szyszki, kawałki bambusa, płytki, kamienie, pustaki, rośliny, piasek, glina, żwirek itp. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, ważne jedynie by było zdrowo i ekologicznie: drewno, szkło, ceramika, zero plastiku.
      Domek powinien stać kilkanaście centymetrów nad ziemią, tak, by ewentualna woda nie podmyła mieszkańców, a zimno nie ciągnęło bezpośrednio od gleby w chłodne dni. Domek dobrze postawić od wschodu lub zachodu, południa unikamy ze względu na duże nasłonecznienie latem. Obowiązkowo przyda się zadaszenie i jakaś ochrona przed wiatrem i deszczem przynajmniej z jednej strony ścianki. Super rozwiązaniem jest zamontowanie starej rynny :-)
     Wokół domku powinny rosnąć kolorowe i pachnące rośliny, trawy - środowisko sprzyjające owadom. 
woda dla owadów
źródło nieznane
     Oczko wodne dla owadów można zrobić ze starego, ceramicznego talerza, półmiska - jak na zdjęciu obok. Naczynie nie powinno być za głębokie, w poprzek powinno leżeć kilka gałązek, by owady się nie utopiły. Trzeba pilnować by w mini oczku cały czas była woda - można ja uzupełniać przy okazji podlewania roślin.

EKOLOGICZNE NAWOZY

     Ekologiczny nawóz to nawóz "zielony", bezpieczny dla: ziemi, zwierząt, rośliny i dla człowieka, tani, możliwy do wykonania przez każdego posiadacza ogródka, tani, skuteczny i najczęściej na bazie ziół i roślin, które... rosną w ogrodzie. Znów w tabeli poniżej kilka przykładów na najbardziej popularne choroby roślin. A tutaj pisałam o rodzajach leków ziołowych i sposobach ich przyrządzania. 

choroba/insekty
naturalne opryski

mszyce, przędziorki, miodunki
oprysk z wywarów z pokrzywy, paproci, rumianku, mniszek lekarski
gąsienice motyli, pchełki kapuściane
wyciąg z:, rumianku, liści pomidora, liści łopianu i liści ziemniaka
brunatna zgnilizna i choroby grzybowe na drzewach owocowych
wyciąg z: krwawnika, skrzypu polnego, korzenie i liście chrzanu, krwawnika
ślimaki
wyciąg z nasion jodły, rabatę obsypać skorupkami z orzechów włoskich lub laskowych, albo po każdym deszczu między grządki posypać popiół
mrówki
napar z wrotyczu, piołunu


źródło
      Cały post to oczywiście tylko motywacja dla Was by na własną rękę zwiększyć wiedzę i plony w swoim ogrodzie. Im wszystko bardziej naturalne tym zdrowsze jedzenie można osiągnąć - bez względu na to, czy ktoś jest weganką, fruturianinem, lakto-owo czy codziennie je mięso, a ma swój ogród. Pomijam już dobroczynne aspekty grzebania w ziemi  jako balsam na naszą zagonioną duszę i bardzo okrojony kontakt z przyrodą. Niech i takie działania będą cudowną dietą :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: