Szukaj na tym blogu

Translate

niedziela, 8 września 2013

Dieta niskowęglowa - "Recepta na klęskę."

plakat do filmu Recepta na klęskę (2008)
źródło:filmweb

      Kolejny film zaraz obok Plastikowej planety Znikającej męskości traktujący o plastiku. Może akurat nieco szerzej, bo w dokumencie nie tylko o plastiku, ale o filozofii życia (przypominam z gr. dieta - styl życia), pomyśle na lepsze życie.     
       Motywacją jest tu ochrona środowiska i zmniejszenie ocieplenia ziemi, może niekoniecznie dobry argument (film z 2005 r. a wtedy większość społeczeństwa myślała, że globalne ocieplenie rządzi się innymi prawami, dziś już ten kto chce wiedzieć - wie, że to ściema).
      Dokument nakręcony przez amerykańsko-fińską rodzinę. W zaciszu domowego ogniska chcą ratować planetę zaczynając od zmian swoich nawyków. Pomimo, że żona, czy czasami dzieci autora filmu nie do końca mają ochotę na taki eksperyment zgadzają się na jeden rok bardziej ekologicznego życia. 
      Dieta z niską zawartością dwutlenku węgla to rezygnacja z ropy naftowej i jej pochodnych: rodzina rezygnuje z kupowania plastiku, sprzedaje samochód. Kosmetyki robią własnoręcznie w domu, zakupy pakują w papierowe torby. Inwestują w baterie słoneczne, grzejnik, ekologiczne podróżowanie. Spędzają więcej czasu razem. Ale pojawiają się też cienie eksperymentu: stosunki małżeńskie zawisły niemalże na włosku, rodzą się kłótnie i próby przemycania i zabawy w detektywa. W tym amatorskim filmie pokazane są wszystkie blaski i cienie. 
      Po roku nie wszyscy byli zadowoleni z życia i eksperyment zakończono. Rodzina powróciła do niektórych zwyczajów sprzed diety węglowej, ale nadal dba o zdrowy styl. Pokazano ile pieniędzy można zaoszczędzić i jakie są alternatywy dla plastiku.  Z wyliczeń autora wynika, że przez rok czteroosobowa rodzina zmniejszyła  zużycie CO2 o połowę.

     Pewnie nie wszystkim się spodoba Recepta na klęskę, ale wg mnie jest to rewelacyjny dokument. Na początku oczekiwałam, że będzie to drastyczna forma na zasadzie: wyrzucamy cały plastik z którym żyjemy i szukamy alternatyw. To, co pokazane w filmie to malutki skrawek tego co każdy może zrobić, a czy to rezygnacja z  wygody, komfortu czy wybór zdrowia to proszę zobaczyć wspomniane wyżej dwa inne dokumenty.


Trailer:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: