Szukaj na tym blogu

Translate

niedziela, 3 lutego 2013

Ekologiczne podpaski Naya, cz. 2



źródło: sklep.miesiaczka.com
JAK PRAĆ wielorazowe podpaski?


  1. Po użyciu wszystkie podpaski możemy zbierać, ważne jest by nie leżały dłużej niż dwa dni od użycia. Zużyte podpaski możemy poza domem przechowywać w specjalnej saszetce - nic nie zgnije bo jak pisałam w poprzednim poście krew cąłkowicie wysycha dzięki przwiewnej bawełnie.  Nie przepuszczają ona wilgoci, ani zapachu, i pozwala na przechowanie zużytych podpasek do momentu aż możemy je namoczyć i uprać. Zużyte podpaski nie powinny być trzymanej dłużej niż 3 dni.
  2. Podpaski rozdzielamy, tzn. wyjmujemy wymienne wkłady, napy rozpinamy, aby woda dobrze wypłukała wydzielinę z każdej części.
  3. Zalewamy koniecznie zimną wodą, ciepła, lub gorąca utrwali plamy z krwi. Zimna ładnie rozmoczy krew i śluz, tak, że podpaska będzie w 100% czysta. Moczenie powinno trwać minimum 2-3 godziny, ale równie dobrze można podpaski zostawić na noc.
  4. Naczynie do moczenia: powinno być zamykane. Można kupić pojemnik tutaj, albo wykorzystać plastikowe opakowania po np. lodach.
  5. Podpasek nie powinno prać się mydłem, ponieważ mogą one szybko stracić swój kolor, a materiał po takim praniu stanie się sztywniejszy i mniej komfortowy w użytkowaniu. 
  6. Do wody można dodać olejek eteryczny herbaciany - działa przeciwgrzybiczne  albo odrobinę soli morskiej.
  7. Podpaski po namoczeniu wykręcamy wodę i wrzucamy do pralki. Wodę można wylać na kompost, lub do roślin doniczkowych - w poprzednim poście pisałam na temat tego, jak bogata w minerały, składniki odżywcze jest taka woda. 
  8. Temperatura prania nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza.
  9. Idealnie by było, gdyby do prania w pralce nie stosować odplamiaczy, wybielaczy, płynów do płukania - są to substancje chemiczne, które mogą przeniknąć do podpasek, a stamtąd do naszego ciała. Płyn do płukania może zmniejszyć chłonność materiału.

Jakie podpaski Naya kupić?


Naya na Próbę CZERWONE
źródło: ekokobieta.com.pl
 Zestaw Naya na Próbę (obok na zdjęciu)

      Uważam, że jest to najlepszy zestaw na początek przygodny z materiałowymi podpaskami. W takim zestawie dostajemy trzy ekologiczne podpaski Naya: Mini Naya, Naya na Dzień i Naya na Noc. Dostajemy trzy sztuki różnej wielkości podpasek, o różnej chłonności, dwie większe z dodatkowymi wkładami. Dzięki praktyce możemy łatwo stwierdzić jaka wielkość jest nam potrzebna w czasie okresu, ile podpasek potrzebujemy. Można dobrać podpaski w zestawach, na sztuki lub samodzielnie 
skompletować "wyprawkę". 
źródło: ekokobieta.com.pl




Krótka charakterystyka podpasek Naya:

  • Mini Naya - wkładka higieniczna i podpaska na lżejsze krwawienie, na ostatnie dni miesiączki. Nie posiada wyjmowanego wkładu, jest szyta w całości. Ma skrzydełka zapinane na napy. Idealna dla kobiet, które używają kubeczka menstruacyjnego oraz dla kobiet, które mają upławy, lub w ramach codziennego użytkowania. Dostępne są kolory: czerwona, ecru i biała z różyczkami - wykonane z bawełny organicznej. Kolorowe: z organicznej flaneli i frotte, ze kolorowym spodem lub całe w jeden wzór. Wymiary: długość ok.18,5 cm; szerokość (zapiętej podpaski) ok.7,5 cm.
  • Naya na Dzień  - przeznaczona na dzień, na obfitsze krwawienia. Wszystkie wersje  z kolorowymi spodami, jednobarwne mają dwa wyjmowane wkłady, i zapinane na napy skrzydełka. Wkłady możemy wymienić w trakcie dnia, w razie potrzeby dodać, lub wyjąć. Wkłady są naprawdę bardzo chłonne, nie ma mowy o żadnych przemakaniu. Kolory do wyboru: czerwona, ecru, czerwone z kolorowym spodem z satyny,całe  kolorowe z flaneli i frotte. Wymiary kieszonki: długość 25 cm, szerokość (zapiętej podpaski) ok.7,5 cm.Wymiary dodatkowych wkładów: długość 18,5 cm, szerokość 5,5 cm
źródło: natuli.pl
  • Naya na Noc - idealna również na dzień przy bardzo obfitych krwawieniach, lub przy końcu połogu. Jest sporo większa od Naya na dzień. Ma dodatkowy wkład. Napy są podwójne, więc można regulować szerokość do zapięcia. Jest bardzo chłonna. Dostępna jest w dwóch kolorach: czerwonym i ecru. Wymiary podpaski: szerokość ok.7,5 cm. Długość ok. 24 cm. Długość dodatkowego wkładu: ok. 22,5 cm.
  • Naya Poporodowa/Połogowa - idealna propozycja dla mam, które urodziły. Podpaska poporodowa jest największą i najgrubszą Naya dostępną w sprzedaży, posiada jeden dodatkowy wkład. Wykonana z wysokochłonnnej orrganicznej flaneli i frotte. Jest wyjątkowo chłonna, bardzo dobrze wyprofilowana. Prz naprawdę silnych krwawieniach będzie idealna na noc. Dostępna w dwóch kolorach: czerwonym i ecru. 



Gdzie można kupić wielorazowe podpaski ?







 Tutaj kupisz oprócz podpasek organicznych Naya kubeczki menstruacyjne Mooncup, oraz tampony - gąbki. Dla zwolenniczek tradycji: ekologiczne lub bio: podpaski i tampony. Preparaty do higieny intymnej proponowane przez Eko Kobietę są również organiczne. I nieco mniej miesiączkowo: olejki eteryczne i tłuszcz/olej kokosowy bio. Eko Kobieta oczywiście ma również swój blog: http://ekokobieta.blogspot.com/





Naya - eco sklep dla kobiet

Naya powstała w 2008 roku i od tamtej pory jest producentem podpasek organicznych Naya. W tym sklepie oprócz podpasek Naya możemy zakupić też podpaski firmy Lila Straps także akcesoria do przechowywania podpasek, kupony i bony na masaże, kalendarze. Komputerki cyklu idealnie wyliczające dni płodne choć w Polsce są nowością, Naya fantastycznie je propaguje. A to: http://miesiaczka.com/ strona właścicielki firmy. Jest tu wiele pożytecznych i ciekawych informacji.



Tabita - naturalna ochrona

Blog i sklep. Można tu nabyć podpaski z bawełny i jedwabiu. Bardzo duży wybór wkładek, podpasek i wkładów wymiennych! Dodatkowo można zakupić wkładki laktacyjne i to w dwóch rozmiarach - idealne dla karmiących mam, naturalne, przepuszczające powietrze.





- podpaski wielorazowe

Blog, sklep i pomysł na ... recykling użytkowy. Pomysł i alternatywa dla tych nieco droższych organicznych podpasek. Kolory - samemu można wybrać :-), ale można i uszyć i wziąć udział w warsztatach szycia podpasek, więcej na ten temat oczywiście na stronie: http://podpaski.wordpress.com/




vendor_image

www.podpaski-wielorazowe.pl

       Sklep w swojej ofercie oprócz podpasek wielorazowych firmy Naya i  Pupeko ma także kubeczki menstruacyjne, wielorazowe wkładki laktacyjne. W ofercie są również podpaski i tampony ekologiczne jednorazowe, proszki, płyny do higieny intymnej i duży wybór akcesoriów.



............................................................

Źródła:

  1. ulotka dołączona do Naya
  2. http://dziecisawazne.pl/ekologiczne-podpaski-natura-zdrowie/
  3. http://dziecisawazne.pl/eko-podpaski-naya/
  4. www.miesiaczka.com
  5. http://miesiaczka.com/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=23
  6. www.sklep.miesiaczka.com
  7. www.ekokobieta.com.pl
  8. www.tabita.com.pl
  9. http://podpaski.wordpress.com/
  10. www.podpaski-wielorazowe.pl
    
    
    
    

26 komentarzy:

  1. co jak co, ekologia ekologią ale to juz dla mnie jest chore, jaki musi byc smród, sorry ale to przechodzi juz ludzkie pojecie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. PlastikFantastik

      NIE MA ŻADNEGO SMRODU, w poprzednim poście dokładnie napisałam dlaczego. Krew w tradycyjnych podpaskach nie dość, że zamienia się w dziwny żel pod wpływem nie wiadomo do końca jakich substancji chemicznych, miesza się z "zapachową" wkładką i podpaską, w mega cienkiej - zapewniającej dyskrecję - podpasce pochłaniacze wilgoci "pracują" i w efekcie czujemy ...smród.
      Dla porównania w organicznej podpasce nawet tej jednorazowej cała wydzielina jest wchłaniana i uwaga: wysycha, nie ma tu sztucznych substancji, które powodują reakcje chemiczne, nie ma folii blokującej oddychanie. Nie ma charakterystycznego smrodu, nieprzyjemnego zapachu i widoku.

      Pozdrawiam

      Usuń
    2. ok rozumiem, ale dla mnie to i tak hardcore, jakos nie miesci mi sie to w glowie, prac to w pralce, zbierac itp.....rozumiem ekologia, ale ja chyba jednak pomine ''ten'' krok jesli chodzi o dbanie o nasze srodowisko

      Usuń
    3. Wydaje mi się, że nie ma gorszego zapachu, niż plastikowe podpaski (zresztą także jedzenie trzymane w plastikowym worku zaczyna śmierdzieć), kwestia przyzwyczajenia.
      Co do uznawania podpasek z materiału za hard core, to wydaje mi się, że to tylko i wyłącznie sprawa świadomości. 15 lat temu, jak zaczynałam dietę wegetariańską, witarianizm a nawet weganizm wydawały mi się prawie tożsame z odżywianiem się energią słoneczną ;) A dziś...
      Poza tym mnie uwierało, że piorę w orzechach, segreguję śmieci, itp. a będę produkować tony plastikowych, nieprzerabialnych odpadów i zdecydowałam się na tampony z biobawełny, bez chemii (są też materiałowe, do prania). Codziennie uprawiam sport i jest to dla mnie opcja idealna

      Usuń
    4. I jeszcze link do tamponów:
      http://ekokobieta.com.pl/pol_m_Miesiaczkowo_Ekologiczne-Tampony-Wielorazowe-HYF-124.html

      Usuń
    5. PlastikFantastik

      Ja się też długo zastanawiałam nad takimi podpaskami, w sumie bardziej mi o zdrowie chodziło niż o ekologię, ale że jedno idzie w parze z drugim jestem zadowolona.

      Trzydziestolenia panno bez dziecka

      Ha ha, pamiętam początku wegetarianizmu w Polsce, pamiętam początki raw food w Polsce...bo to się działo :-) masz rację, że to świadomość ludzi zostaje w tyle. A z energią słońca, ziemi i drzew nadal tak jest: kosmos. O tamponach też kiedyś napiszę.

      Usuń
  2. Hmm... To takie coś istnieje???

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam pytanie. Skoro nie jest wskazane pranie mydłem, a można prać w pralce, to należy prać bez detergentów? bez proszku do prania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jo!

      Jest specjalny proszek, ale ciężko go dostać w Polsce, super rozwiązaniem są orzechy piorące.

      Usuń
  4. heeej, a ja polecam mooncup lub ladycup, czyli kubeczek menstruacyjny
    http://www.cincoterra.pl/pl/c/LADYCUP-Kubeczki-Menstruacyjne/35
    ja sama stosuję mooncup od 7 lat, to rewelacyjna sprawa, i ekologiczne, i ekonomiczne, i przede wszystkim mega zdrowe, trzeba tylko polubić swoje ciało, nie bać się go dotykać, i nie bać się zabrudzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bordeauxxx

      Znam kubeczek i używam i też napiszę o nim kiedyś :-) Napisałaś mądre rzeczy, dziękuję.

      Usuń
  5. A można je prać po namoczeniu ręcznie, tzn. nie wrzucać ich do pralki? I np. czym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. odciskipalców

      Piorę ręcznie, bo mam kilka sztuk tylko tych podpasek, więcej korzystam z kubeczka... z orzechami piorącymi po prostu.

      Usuń
  6. Jest specjalny proszek ale nie trzeba go używać, Ania pisała też o olejku z drzewa herbacianego. Mi pralka wszystko spiera, a ręcznie musiałabym użyć detergentów tj. mydła, a w pralce piorę orzechami.
    A pozatym to dziewczyny, zakładacie podpaski przed okresem jeszcze? nigdy nie zdarzyło Wam się "ubrudzić" majtek? wyrzucacie je wtedy bo są skażone?
    Jak ktoś myśli, że miesiączka śmierdzi to powinna iść do ginekologa bo coś musi być nie tak. Mi nic nie śmierdzi ani nie śmierdziało...
    Fajnie, ze pod ostatnim postem bylo tyle pozytywnych komentarzy, bo jak sie czyta na niektorych forach kiedy dziewczyny pytaja o wielorazowki i zawsze bury dostaja to az sie przykro robi bo juz faceci maja zdrowsze i milsze podejscie do miesiaczki od wspolczesnych kobiet:)
    Ja sie strasznie ciesze, ze zaczelam uzywac tych podpasek bo moje podejscie do ciala sie calkowicie zmienilo, i co wiecej zauwazylam, ze reszta moich domownikow traktuje miesiaczke jako cos normalnego i np. namoczone podpaski sami biora i wrzucaja przy okazji prania do pralki:D nikt nic nie pyta ani nie mowi:D
    I

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I.

      Piorę podobnie jak Ty, ale najczęściej ręcznie. Orzechy piorące są niezastąpione. Domowników masz wspaniałych! Pozazdrościć, i widzisz po raz kolejny jest argument za: oswojenie domowników :-)

      A za te słowa: A poza tym to dziewczyny, zakładacie podpaski przed okresem jeszcze? nigdy nie zdarzyło Wam się "ubrudzić" majtek? wyrzucacie je wtedy bo są skażone? należy Ci się medal, napisałaś o oczywistej sprawie, tak prostej i naturalnej, że ja nawet o tym zapomniałam, dziękuję!

      Usuń
  7. Głupio się przyznać, ale pierwszy raz o czymś takim słyszę... ;p ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aparatka

      A tam, nie Ty jedna słyszysz o podpaskach wielorazowych pierwszy raz! :-)

      Usuń
  8. Mam do Ciebie pytanie, niezwiązane co prawda z tematem, ale widziałam, że wcześniej o tym pisałaś (chodzi mi o kwas kaprylowy). Czy mogę stosować codziennie: olej lniany (2-3 łyżki stołowe), Olej kokosowy (2-3 łyżki stołowe) oraz kwas kaprylowy w kapsułkach? Plus (jeśli uda mi się kupić) raz na jakiś czas jeść kokosa? Myślisz ze to za duzo

    Pozdrawiam, R.
    P.S. Wspaniały blog!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi mi przede wszystkim o pozbycie się grzybicy i wzmocnienie organizmu...

      Usuń
    2. R.

      Kwas w kapsułkach narazie możesz sobie odpuścić. Resztę stosuj jak najbardziej, oba oleje systematycznie, kokos do jedzenia dla przyjemności po prostu. Tłuszcz kokosowy dodawaj do potraw na samym końcu, koniecznie kup ten droższy, organiczy, pachnący. Smaruj nim też miejsce chore, 2-3 razy dziennie, jak masz możliwość

      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dziękuję Ci Aniu za szybką odpowiedź.. Myslisz, że systematycznie jedzone oba te oleje wyleczą mnie z grzybicy? Mogę smarować olejem kokosowym miejsce intymne? Jeśli tak to mam potem go zmywac? Czy zostawiać? Jeszcze raz dziękuję R.

      Usuń
    4. P.S. Może mogłabyś mi polecić jakiś konkretnie olej kokosowy?

      Usuń
    5. R.

      Olej kokosowy może bardziej, nie wiem. Nie dotarłam do badań, nie ma takich opublikowanych w internecie. Spokojnie możesz pić oba, na pewno Ci pomogą.

      Jeśli masz grzybicę pochwy to na umyty palec nałóż trochę ciepłego tłuszczu i delikatnie posmaruj i wejście i pochwę. Próbowałam też tampon moczyć w oleju, ale taka opcja się nie sprawdziła. Nie zmywaj oleju, zostawiaj tylko, że wkładki przy takiej olejowej kuracji wskazane :-)

      A jaki olej kokosowy... hm..http://3-mmedia.frisco.pl/id,14502/h,360/w,360/ - ten najczęściej kupuję jeśli ma być organiczny. Popatrz nieco w zakładce: "olej/tłuszcz kokosowy" - dużo pisałam na ten temat. Aby był organiczny, tzn. pachniał, firma bez różnicy.

      Usuń
  9. Co do grzybicy grzybicy, mi zdarza sie bardzo czesto...niestety ale dosc mam lekow i wizyt u ginekologow. Przed grzybica cudownie chroni mikstura oczyszczajaca o ktorej Ania juz pisala. Do tego jesli juz mnie owa grzybica dopadnie robie tak: przed prysznicem obficie smaruje miejsca intymne olejem (dobrze sprawuje sie olej z orzechow wloskich) a pozniej dokladnie namydlam mydlem alep i ulga jest natychmiastowa, swiad zminimalizowany. Robie tak az do ustapienia. Nie jest to moze zbyt poprawne medycznie ;) ale dziala no...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. olassia

      Dzięki za podzielenie się pomysłem! Metoda jest dość ciekawa, mydło Alep ma olej laurowy i oliwę z oliwek - są to lekarstwa, więc wszystko jest poprawne :-)

      Pozdrawiam

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...