Szukaj na tym blogu

Translate

wtorek, 28 czerwca 2011

Trująca substancja w butelkach dla dzieci - bisfenol A

      "To przerażające, ale buteleczki na mleko i napoje dla malutkich dzieci mogą być trujące! Podczas gdy cały świat wprowadza zakaz sprzedaży produktów z tworzyw zawierających trujący Bisfenol A, w Polsce nikt o tym jeszcze nie pomyślał.

     Bisfenol A to związek chemiczny, który stosowany jest do produkcji przezroczystego i twardego plastiku. Jego obecność nie budzi niepokoju, gdy wytwarza się z niego płyty cd, szyby okienne czy soczewki do okularów. Problem pojawia się, gdy wytworzony produkt ma kontakt z naszymi ustami.

     Ale prawda jest taka, że wiele plastikowych sztućców, talerzy czy kubeczków może zawierać biosfenol A. Trujący związek znajduje się także w butelkach dla niemowląt, które bardzo często są podgrzewane wraz z mlekiem, a właśnie przy wysokich temperaturach bisfenol uwalnia się najłatwiej. Naukowcy ostrzegają, że skutki mogą być tragiczne!

     Amerykańscy naukowcy z Uniwersytety w Missouri odkryli, że Bisfenol może powodować przedwczesne dojrzewanie dzieci, ADHD, obniżoną płodność, wady wrodzone, a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Nic dziwnego, że produkty zawierające bisfenol zniknęły już z półek sklepowych w Danii, a o krok od tej decyzji są Stany Zjednoczone, Australia czy Kanada. W Polsce jednak nadal kupić można dziecięce butelki z bisfenolem.

     Jak tego uniknąć? Trzeba czytać etykiety i wybierać produkty wolne od tej substancji. A jeśli po obejrzeniu produktu dalej nie mamy pewności, że jest bezpieczny, pytajmy o to sprzedawcę.

    – Pytanie, czy butelka dla dziecka zawiera bisfenol, to konieczność! Gdy otrzymamy od sprzedawcy odpowiedź twierdzącą, nie kupujmy takiego produktu! – alarmuje profesor Włodzimierz Urbaniak z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Poznaniu.

    Jak tylko się o tym dowiedziałam, wyrzuciłam wszystkie plastikowe buteleczki, smoczki i grzechotki niewiadomego pochodzenia – mówi Krystyna Sprawka (25 l.), mama rocznej Gosi. – Kupiłam nowe, na opakowaniach których były informacje, że do ich produkcji nie użyto Bisfenolu A. Bo przecież zdrowie mojego dziecka jest najważniejsze!"


    Więcej na temat plastków ożesz dowiedzieć się m. in. z filmu: "Plastikowa Planeta" oraz artykułu: "Zatruwa cię bisfenol A".Klikając na poniższą grafikę obejrzysz ciekawą stronę
z dużą iloscią fachowych informacji dotyczących bisfenolu A:

..........................................
Źródła:

http://media.wp.pl/kat,1022957,wid,13027868,wiadomosc.html?ticaid=1c042
http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbole_materia%C5%82%C3%B3w_do_recyklingu
http://ciekawnik.pl/nasze-zdrowie/939-zatruwa-ci-bisfenol-a
http://www.stopbpa.pl/

2 komentarze:

  1. Aniu, ogromnie Ci dziękuję, za poszerzanie mojej wiedzy i zmniejszania ignorancji na pewne tematy. Nie mam dzieci, ale za kilka lat na pewno i dzięki Tobie, Ewci i wszystkim zaangażowanym osobom mogę lepiej się przygotować , nie tylko do świadomego macierzyństwa, ale także do świadomego życia! Ogromne dzięki.
    EB

    OdpowiedzUsuń
  2. EB proszę bardzo. W dziale z kosmetykami jest jeszcze kilka postów na temat pieluszek i ogółem kosmetyków - też sie mogą przydać! ;-)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: