Szukaj na tym blogu

Translate

niedziela, 2 lutego 2014

"Czekolda - gorzka prawda."

źródło: www.alterkino.org

Film dla każdego miłośnika czekolady i dla każdego, kto szuka argumentu by zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy. Dokument  pokazujący jak wygląda produkcja czekolady od tzw. "kuchni".


      Film pokazuje prawdę trochę na kanwie życia Ouare Fatao - 12letniego chłopaka, sprzedanego przez własnego wujka. Trochę ujęć z ukrytych kamer, niewygodnych faktów i potęgi kruczków prawnych. 
     Jak wygląda praca na plantacjach kakaowca, kto na nich pracuje, jakie są warunki tej pracy i wynagrodzenie? Z jednej strony widać jaką drogę przebywa ziarno kakaowca zanim dotrze do nas w postaci czekolady, a z drugiej w nieprzerysowany sposób widzimy biedę, bezsilność producentów smakołyku. Ciekawe zdrzerzenie rzeczywistości z tzw. pomocą dla ubogich krajów, przepisów o chronieniu małoletnich i haseł na produktach sprawiedliwym handlu.
     Ten dokument może i szokuje, ale pokazuje na ile koncerny i firmy kupujące ziarna kakaowca wywiązują się ze swoich obietnic i podpisanych dokumentów i ile w tym wszystkim jest Fairtrade. 
     Niestety niesmak pozostaje doprawionym szczyptą cynizmu: dzieci i bezpośredni producenci ziaren kakaowca nigdy nie jedli czekolady.


cz. 1 w języku angielskim


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj przez e-mail: