Oglądamy swoje języki
Przed przystąpieniem do czyszczenia warto popatrzeć na swój język. Jeśli pierwszy raz słyszysz, że o ten wspaniały organ trzeba dbać w sposób szczególny, lub podchodzisz do tego sceptycznie zrób obserwację.
Obserwuj swój język przez np. tydzień. Jedz różnego rodzaju zdrowe i niezdrowe pokarmy (nie namawiam tu do świadomego robienia sobie krzywdy), pij różnego rodzaju napoje, 3-4 dni jedz zdrowo, potem niezdrowo, obserwuj język. Zobaczysz, że każdego ranka jest on inny: zmienia się ilość nalotu/białej warstwy na języku. Im jej więcej - tym możesz mieć większą pewność, że Twoja wątroba pracowała ciężej i musiała się uporać z wieloma toksynami. Biały nalot świadczy o dużej ilości śluzu, ale i o tym, że nasza wątroba w ostatnich godzinach pracowała bardzo ciężko. Nalot jest wytwarzany, gdy odżywiamy się nie do końca zgodnie z potrzebami naszego ciała.
Dodatkowe informacje na temat wyglądu języka
Popękane brzegi języka oraz linia przez środek - mogą świadczyć o zaburzeniach równowagi mineralnej albo przewlekłych niedoborach.
Piekący język - w żołądku może brakować kwasów trawiennych, mogą występować kłopoty żołądkowe.
Pionowa bruzda przez środek - możesz mieć słaby żołądek, a trawienie w Twoim ciele nie odbywa się prawidłowo.
Odciski zębów wokół brzegów języka - mogą występować niedobory pokarmowe, możesz mieć kłopoty z trzustką.
Język, który boli - mogą to być niedobory pokarmowe, głównie braki witaminy B6, niacyny (witaminy PP), lub żelaza.
Poziome rysy, małe pęknięcia lub rowki - może występować niewłaściwe przyswajanie, szczególnie witamin z grupy B.
Język ma jasnoczerwony koniuszek - taki kolor może świadczyć o stresie psychicznym, napięciu, brakuje Ci witamin z grupy B.
Język jest cały pokryty plamami - może to być objaw tzw. zastoju wątroby, lub inaczej nazywany: przekrwienie wątroby, wątroba w tym przypadku jest po prostu przeciążona toksynami jakie dostarczamy wraz z pokarmem naszemu ciału.
Biały nalot
U większości z nas jest biały, ale zdarza się również nalot żółtawy. Najczęściej przyczyną tego osadu są
różnorodne schorzenia układu pokarmowego i zanieczyszczenie organizmu. Jak już wspominałam: biały nalot świadczy o dużej ilości śluzu. Żółty nalot świadczy o tzw. przegrzaniu żołądka lub braku zdrowych bakterii w organizmie. Jeśli ten żółty nalot znajduje się w tyle języka - możesz mieć problemy z okrężnicą.
U osoby zdrowej nalot raczej występuje, lub jest dosłownie minimalny.
Owy "kożuch" jest niczym innym jak siedliskiem bakterii w jamie ustnej, i jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy czyścić język. Bakterie te wpływają nie tylko na czystość zębów, dziąseł, języka, ale i również mogą skutecznie niwelować przyjemny zapach jamy ustnej.
Jak czyścić język?
1. Palcem wskazującym zeskrobujemy biały nalot (od nasady do podstawy języka), póki nie pojawi się różowe zabarwienie języka. Następnie lekko smarujemy język olejem.
2. Używamy skrobaczki do języka, płuczemy jamę ustną wodą.
Skrobaczka do języka
Wspominałam o niej tutaj. Kupić ją można już za kilka złotych, najczęściej w aptekach. Jeśli nie chcemy mieć skrobaczki należy nabyć zwykłą szczoteczkę do zębów. Tak by mieć jedną do czyszczenia zębów, a drugą do czyszczenia języka.
Skrobaczki są: plastikowe, z ząbkami lub gładkie, metalowe, plastikowe z gumową częścią do czyszczenia, z włosiem do czyszczenia. Wybór tak naprawdę zależy tylko od tego co Ty wybierzesz.
Pamiętaj jedynie, by uważać na kubki smakowe w tyle języka i po prostu nie skrobac języka zbyt mocno i intensywnie. Zapewnie sam znajdziesz idealny dla siebie sposób oczyszczania języka.
Płukanie jamy ustnej olejem
Nie będę się na ten temat rozpisywać w tym poście, ponieważ poruszałam ten temat już kiedyś. Możesz obejrzeć filmik instruktażowy TUTAJ.
źródło: http://cantfighthisfeeling.tumblr.com/ |
................................................................
Źródła:
1. "Jesteś tym co jesz. Książka kucharska." G. McKeith
2. "Czy można żyć 150 lat?" M. Tombak
3. "Jesteś tym co jesz. Dieta, która zmieni twoje życie." G. McKeith
4. zdjęcie skrobaczek -źródło nieznane
super post aniu, ja jak bylam w teksasie to nam kazali jezyk czyscic 3 razy dziennie:)) buziaki
OdpowiedzUsuńEwciu kiedys w filmiku o kosmetykach coś wspominałaś o czyszczeniu jezyka.... ale że AŻ 3 razy??? Z drugiej strony, sama czasami widzę potrzebę, że jednak 1-2 razy to za mało... czyli wszystko ok ;-)
OdpowiedzUsuńkochanie 3 razy dziennie to temu, że my tam na oczyszczającej diecie bylismy, wiec tego osadu tam tam sie uzbieralo nie malo!!!:)
OdpowiedzUsuńsciskam:)
Ha, Ewciu rozwiązałas moją zagadkę... teraz na dniu szejkowym lub sokowym, albo na jakimś tygodniu mega surowego jedzenia będę liczyć ile razy czyszczę jęzora ;-)
OdpowiedzUsuńHej! Super informacje! Cieszę się, że trafiłam na stronkę, choć szkoda, że tak późno ;) Ja mogę się odwdzięczyć fajnym linkiem: http://www.nazdrowiesposob.com/category/choroby-jezyka/ tam jest mega dużo informacji na temat różnych zmian na języku. Myślę, że to świetne uzupełnienie tego posta ;) Pozdrówki!
OdpowiedzUsuńAnonimie
UsuńCzyszczenie języka możesz zacząć od dziś, starsze wpisy też można przeczytać :-)Za link dziękuję, bardzo przydatny!
Pozdrawiam ciepło
Przydatne informacje
OdpowiedzUsuń