Strony

piątek, 11 marca 2011

Test na poziom jodu w organizmie

Kochani, Aga na Vitalmani dodała jakiś czas temu fanatstyczny artykuł. Ponieważ nie każdy z Was ma możliwość zaglądania na tą stronę pozwoliłam sobie zacytować jej post i podzielić się w ten sposób ważnymi informacjami:

TEST NA ZBADANIE POZIOMU JODU W ORGANIŹMIE



 


"Do wykonania testu potrzebna jest jodyna w płynie, wacik do uszu oraz plaster.


Wykonanie testu:
Przed pójściem spać umieść 1-2 krople  jodyny na zgięciu łokcia, wmasuj delikatnie za pomocą wacika nastepnie zaklej plastrem.
Jodyna zostawia brunatno- pomarańczowy kolor na skórze.

Rano, gdy się obudzisz odklej plaster i jeśli:

*Nie zobaczysz rzadnego koloru na twojej skórze oznacza to iż masz poważnie niedobory jodu w organizmie. Proszę zrób badania na poziom jodu w organizmie.

*Jeśli zobaczysz  blado żółty kolor oznacza to iż masz lekkie niedobory jodu w organizmie. Dodaj do swojej diety więcej  pożywienia bogatego w jod.

*Jeśli kolor plamy zmienił sie nieznacznie od chwili nałożenia to nie masz sie czym martwić twój poziom jodu jest w normie.


Tu jest kilka informacji na temat jodu i jego niedoborów:

      Ilość jodu w całym organizmie człowieka wynosi od 20 do 50 mg, z czego około 75 % zmagazynowane jest w tarczycy. Dobowe zapotrzebowanie na jod dla człowieka dorosłego wynosi 150-300 mikrogramów. Ilość ta zapewnia właściwe funkcjonowanie tarczycy, a tym samym wszystkich czynności organizmu regulowanych przez tarczycę. Tarczyca jest narządem leżącym u podstawy szyi, zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią Hormony tarczycy działają stymulująco na przemianę materii tj. zwiększają syntezę białka oraz nasilają zużycie tlenu w komórkach. Hormony te decydują o prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka. Długotrwały niedobór jodu, występujący endemicznie na terenach ubogich w jod w powietrzu i wodzie, prowadzi do powiększania się tarczycy czyli tzw. wola endemicznego z niedoboru jodu. Wole endemiczne rozrastając się może dawać dolegliwości wynikające z ucisku na tchawicę lub przełyk. Jednocześnie patrząc na człowieka z wolem widać uwypuklający się mniejszy lub większy guz u podstawy szyi zniekształcający jej zarysy.
      Innym stanem, tym razem fizjologicznym, który szczególnie usposabia do niedoboru jodu jest ciąża, kiedy to u kobiety ciężarnej wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Już w 12-tym tygodniu ciąży tarczyca płodu uruchamia własną syntezę hormonów, a potrzebny do tego jod pobiera z zapasów matki. Poza tym u kobiety ciężarnej wzrasta ilość estrogenów, które również wpływają na obniżenie ilości aktywnych hormonów tarczycy. Utrzymujący się niedobór jodu w czasie ciąży odbija się również na płodzie, u którego może również dochodzić do przerostu tarczycy czyli wola wymagającego natychmiastowego leczenia już po urodzeniu. Duży niedobór jodu u matki może spowodować opóźnienie wzrastania i rozwoju mózgu u płodu. Wiadomo również, że niedoczynność tarczycy na podłożu niedoboru jodu może powodować bezpłodność.

     Karmienie piersią również wzmaga zapotrzebowanie na jod. Matka karmiąca potrzebuje tego pierwiastka zarówno dla siebie, jak i w celu dostarczenia właściwej dawki jodu z pokarmem swojemu dziecku.
     Ciężki i długotrwały niedobór jodu może wywołać kretynizm lub objawy obrzęku śluzowatego. Kretynizm jest to wrodzone zaburzenie występujące u dzieci związane z niedorozwojem tarczycy na tle niedoboru jodu. Objawami są: niedorozwój umysłowy, duże rozmiary głowy o szerokich ciemiączkach, niski wzrost, tępy wyraz twarzy, powolność ruchów, senność, trudności w mowie.
     Obrzęk śluzowaty występuje w zaawansowanej niedoczynności tarczycy u dorosłych i jest spowodowany bezpośrednio niedoborem tyroksyny. W przestrzeniach międzykomórkowych tkanek dochodzi do gromadzenia się substancji podobnych do śluzu. W efekcie dochodzi do pogrubienia skóry i tkanki podskórnej. Poza tym chory jest osłabiony, ciągle odczuwa zimno oraz senność, wzrasta ciężar ciała, pojawia się zaparcie, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, zmniejsza się zdolność do pracy. U kobiet miesiączki wydłużają się i występują nieregularnie, a u mężczyzn dochodzi do impotencji.

W przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się:
- zmęczenie i brak energii
- zaburzenia pamięci i sprawności intelektualnej
- depresjie
- dreszcze

- zaparcia
- bóle stawów

- upośledzenie słuchu
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci
- podatność na przeziębienia i infekcje dróg oddechowych,
- objawy przyspieszonego starzenia się
-
przyrost masy ciała

- uczucie ciągłego zimna
- podwyższony cholesterol  
- zatrzymanie płynów w organizmie.


Roślinne źródła jodu:
sól nieoczyszczona celtycka, wszystkei wodorosty morskie : kelp, dulse ,wakame, moss, spirulina oraz szparagi, truskawki, cebula


Zwierzęce żródła jodu:mleko, jajka."

...................................
Źródła:1. http://vitalmania.pl/forum/topics/test-na-poziom-jodu-w

18 komentarzy:

  1. Aniu ja sie tu powtarzac nie chce ale twój blog jest kopalnią wiedzy a ty jesteś niesamowita!!!! Dziekuje ci za czas, który wkladasz w pisanie tak rewelacyjnych postów. Rewelacja!
    kocham cie i tulę<3

    OdpowiedzUsuń
  2. Być może za chwilę się okaże, że mamy katastrofę większą niż w Czarnobylu, lepiej chyba zacząć używać trochę jodu dodatkowo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ewciu powtarzaj się powtarzaj ;-), to bardzo miłe usłyszeć, że posty są dla Ciebie kopalnią wiedzy. Ściskam cieplutko i dziekuję za te ostatnie prace domowe;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Drogi Anonimie w sumie ten artykuł jest nakierowany na ostatnie wydarzenia w świecie...więc miło mi, że wspominasz o tym!!
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  5. Brak jodu to nie jedyne źródło "kretynizmu" ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. ha ha...rewelacyjny komentarz ;-) dzięki Sokomaniaku !

    OdpowiedzUsuń
  7. Warto jeszcze wspomnieć, że jod zawiera sól kuchenna. Ponieważ w latach 90. było u nas dużo ludzi z niedoborem, a preparaty jodowe miały małą popularność, zaczęto obowiązkowo jodować sól warzoną - więc po jakieś specjalne, szkockie sole morskie nie trzeba aż tak koniecznie się zaopatrywać. Sol kamienna też zawiera jod, ale w mniejszej ilości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak..... zawiera, ale jod szybko się ulatnia i w rezultacie nie ma korzyści dla organizmu :(

      Usuń
  8. Anonimowymaja 30, 2011

    Zaciekawiony dziękuję za przypomnienie. Dla mnie sól z jodem to sprawa tak oczywista, że po prostu uciekło mi gdzieś.

    A co do soli, należy UWAŻAĆ na zbrylacze soli kuchennej, głównie E 536 - żelazocyjanek potasu. Lepiej kupić bez "dodatku", który nas zabija.
    Więcej info na ten temat do przeczytania tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  9. O Żelazocyjanku kiedyś sam napiszę, ale podam jedynie, że wbrew groźnej nazwie nie jest aż tak szkodliwy - to związek w którym jony cyjankowe tworzą z żelazem bardzo trwały kompleks. Aby w laboratorium wydzielić z niego wolny cyjanek, trzeba go przez pewien czas gotować w stężonym kwasie siarkowym - co w organizmie rzadko kiedy ma miejsce.
    Znalazł się na liście 140 dodatków do żywności, uznanych za nieszkodliwe:
    http://www.noni.com.pl/substancje_e.html

    OdpowiedzUsuń
  10. Szkopuł tkwi w tym podobno, że z kwasami żołądkowymi tworzy trującą nas rzecz....nie wiem czy to prawda

    OdpowiedzUsuń
  11. Warto dodać jeszcze jedno: nadmiar jodu również może się przyczyniać do niedoczynności tarczycy! Niedoczynność tarczycy to w zasadzie nazwa zbiorcza kilku jednostek chorobowych. I tak w niedoczynności tarczycy, która jest wynikiem niedoboru jodu, jego suplementacja jest jak najbardziej wskazana. W przypadku, gdy niedoczynność jest wynikiem procesów autoimmunologicznych, jod może wręcz aktywować proces destrukcji tarczycy. Dlatego w chorobie Hashimoto należy się go wystrzegać. Pozdrawiam, bardzo ciekawy blog.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimie

      Dziekuję za informacje co do nadmiaru jodu..

      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Właśnie, to bardzo ważne, bo w chorobie Hashimoto (która wiąże się z niedoczynnością tarczycy), jód jest niewskazany, trzeba go unikać w pożywieniu, np. nie kupować soli jodowanej.

      Usuń
    3. Anonimie

      Już wyżej jedna osoba to napisała :-). Dziękuję :-)

      Usuń
  12. prosze przeczytajcie dokladnie ksiazke dr Zieby JOD JESTS WSKAZANY OGOLNIE NA TARCZYCE I NAWET W HASHIMOTO TERAZ KAZDY LEKARZ TWIERDZI ZE WSZYSTKO JEST NIE WYLECZALNE A JA 10 LAT SIE LECZYLEM ROZNYMI LEKAMI I CORAZ GORZEJ A GDY ZROBILEM TEST KROPLI KRWI TO WYSZLO I ZACZELEM LECZYC SIE LEKAMI ZIOLOWYMI TAK SAMO Z TESTEM NA LAKTOZE TAM GDZIE MIESZKAM NIKT NIE ROBI A LAKTOZA STRASZNIE SZKODZI NIKT TEZ NIE ROBI TESTU NA JOD A NIE KAZDEMU SIE PRZYSWAJA W JEDZENIU

    OdpowiedzUsuń
  13. To prawda warto czytać książkę J.Zieby.a najlepszy jod to nascent jodyny.

    OdpowiedzUsuń
  14. Hmm to chyba muszę sobie zrobić

    OdpowiedzUsuń